Czwartek, 24 czerwca 2021. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Operacje nadgarstka 
bez żadnego szwu

2013-10-05 18:02:47 (ost. akt: 2013-10-04 15:28:00)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

W kraju jest zaledwie kilka takich placówek. Elbląg dołączył do ośrodków, w których przeprowadza się artroskopię nadgarstka. Lekarze ze szpitala przy ul. Komeńskiego przeprowadzili do tej pory siedem takich operacji. Do zabiegu zakwalifikowanych jest kolejnych 30 pacjentów.

Jedyny na Warmii i Mazurach oddział chirurgii ręki działa w Elbląskim Szpitalu Specjalistycznym z Przychodnią (dawny szpital wojskowy) już od czterech lat. Koordynator oddziału Mirosław Kulmaczewski wraz z Andrzejem Walczyńskim pierwszą artroskopię nadgarstka przeprowadzili w czerwcu tego roku.

— Do ich wykonywania powróciliśmy po wakacyjnej przerwie. Do tej pory przeprowadziliśmy siedem tego typu zabiegów. Kolejne dwa zaplanowaliśmy na przyszły tydzień — informuje Mirosław Kulmaczewski.

Artroskopii nadgarstka pacjenci mogą się poddać jedynie w kilku ośrodkach w kraju.

— W Europie jest to już standardowy zabieg, w Polsce ten sposób leczenia nadgarstka wciąż jest w powijakach — mówi lekarz. — To jest naprawdę trudna operacja, wymagająca niesłychanej precyzji, ale dająca fenomenalne rezultaty.


Jak podkreśla Mirosław Kulmaczewski, niektórych operacji nadgarstka wręcz nie da się inaczej przeprowadzić, jak tylko przy użyciu artroskopu.

— Zwłaszcza dotyczy to tzw. urazów sportowych, do tej pory zaniedbywanych — mówi lekarz. — Teraz, przy pomocy artroskopu, który pozwala chirurgowi wniknąć w mikrośrodowisko nadgarstka i dokładnie zobaczyć, co złego się w nim dzieje, można takim pacjentom pomóc.Tradycyjna operacja zawsze oznacza duży uraz dla nadgarstka.

— Efektem mogą być blizny, przykurcze, które potem trzeba bardzo długo się pozbywać przy pomocy ćwiczeń — podkreśla Mirosław Kulmaczewski. — W artroskopii nacięcia, przez które się wprowadza wziernik z kamerą i pozostałe narzędzia są tak małe, że nawet później nie musimy ich zszywać. Dzięki temu powrót do zdrowia jest zwykle szybszy, niż po operacji tradycyjną metodą.


Obecnie artroskopię nadgarstków wykonuje się na oddziale jeden dzień w tygodniu.

— Przeprowadzamy wtedy po dwa, trzy zabiegi — informuje koordynator. — Oczywiście nasze możliwości są o wiele większe. Mamy nadzieję, że po zakupie artroskopu uda się nam uzyskać z NFZ większy kontrakt dla oddziału.


Do artroskopii kwalifikowani są pacjenci, działającej przy szpitalu, poradni chirurgii ręki.

— Jestem przekonany, że wiele osób chodzi z niezdiagnozowaną chorobą nadgarstka i po prostu nie wie, że może się zgłosić do naszej poradni. Pacjent zjawia się u nas na ogół wtedy, gdy nikt inny - lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, czy reumatolog - nie może mu już pomóc — mówi Mirosław Kulmaczewski. — W samym Elblągu może nie jest jeszcze najgorzej, ale w regionie nawet nie wszyscy lekarze wiedzą, że mogą do nas kierować chorych. Jedynie z Olsztyna i ostatnio z Bydgoszczy mamy sporo pacjentów.
GOG

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Anka #2652802 | 194.33.*.* 31 gru 2018 21:27

  Metoda BP też jest dobrą alternatywą dla tradycyjnej operacji. Przy niej nic kompletnie się nie nacina.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. sax #2471643 | 94.254.*.* 26 mar 2018 23:27

  A po co operacja skoro teraz można bezoperacyjnie pozbyć się problemu?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. a #2112255 | 37.128.*.* 14 lis 2016 12:31

   Dr Walczyński jest bardzo przyjemnym lekarzem

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. pacjętka #1756643 | 78.88.*.* 17 cze 2015 20:21

   Mirosław to mistrz w swoim fachu najlepszy

   ! - + odpowiedz na ten komentarz