Poniedziałek, 27 czerwca 2022. imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Dostaną komputery i 5-letni dostęp do sieci. Wszystko za darmo

2013-10-05 12:01:09 (ost. akt: 2013-10-04 10:46:40)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Trzysta pasłęckich rodzin może sobie zrobić niezwykle atrakcyjny prezent pod choinkę. Jeżeli jeszcze przed świętami złożą wniosek o komputer dla siebie, w kwietniu przyszłego roku będą już mogli z niego korzystać. Dostaną także dostęp do internetu za darmo na pięć lat.

Prawie 3,4 mln zł z unijnej kasy ma trafić do pasłęckiego samorządu na "przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu". O pieniądze na ten cel walczyło 618 samorządów z całego kraju, w tym 19 - z województwa warmińsko-mazurskiego.

Poza gminą Pasłęk, z terenu Warmii i Mazur, z dofinansowania cieszą się gminy Sorkwity i Miłakowo. Na liście rezerwowej znaleźli się m.in.: powiat elbląski, Pieniężno i Godkowo.

— W ramach realizacji projektu 300 gospodarstw z terenu naszej gminy otrzyma sprzęt komputerowy wraz z dostępem do internetu — zapowiedział Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. — Ponadto 162 komputery będą przekazane do gminnych placówek oświatowych, bibliotek i świetlic wiejskich.

Dla gminy, sprawne przeprowadzenie naboru chętnych do wzięcia udziału w programie będzie ogromnym wyzwaniem.

— Ruszamy zaraz po podpisaniu umowy na dofinansowanie — mówi Piotr Szczepkowski, kierownik referatu edukacji, promocji i rozwoju gminy pasłęckiego ratusza. — Łatwo na pewno nie będzie. Osobiście nie znam nikogo, kto nie miałby komputera w domu. Ale to jest warunek, żeby w ogóle pomyśleć o udziale w programie.


Komputery mają trafić do osób o niskich dochodach, niepełnosprawnych, ludzi powyżej 50 roku życia, do najlepszych uczniów, rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.


— Ludzie już do nas dzwonią i pytają, czy będą się kwalifikowali do otrzymania komputera — mówi Piotr Szczepkowski. — Ale czy uda nam się zebrać aż 300 rodzin? Tu ogromną rolę do spełnienia mają pracownice socjalne. One doskonale wiedzą, kto mógłby o komputer wystąpić. Będą te rodziny przekonywały do udziału w programie. Oczywiście pomogą im też wypełnić formularz zgłoszeniowy.


Nabór będzie ogłoszony jeszcze przed gwiazdką.

— Mniej więcej dwa miesiące na zebranie chętnych powinno wystarczyć — ocenia urzędnik. — Chcielibyśmy do kwietnia zainstalować już sprzęt w wybranych domach. To będą firmowe zestawy komputerowe, nie składaki. Dzięki temu będą bardziej trwałe.


We wszystkich komputerach zainstalowane będą odpowiednie programy, m.in. program antywirusowy i program ochrony rodzicielskiej. Oczywiście wszystkie komputery będą podłączone do internetu. Użytkownicy nie zapłacą przez internet przez 5 lat.

— Uczestnikom projektu będziemy też proponowali szkolenia komputerowe — zapowiada Piotr Szczepkowski. 

gog

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wq #1212285 | 77.255.*.* 5 paź 2013 23:53

  Do szkól to przekazać, a nie na meliny.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. bez ropotny #1212135 | 83.25.*.* 5 paź 2013 19:56

  gdzie po te kaputery można jechac, no gdzie one som.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. * #1211929 | 78.8.*.* 5 paź 2013 13:47

  ...otrzymają za darmo a po pewnym czasie niektórzy sprzedadzą...taka to Wolska właśnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. zdjecie pokazuje #1211889 | 83.24.*.* 5 paź 2013 12:49

  do jakich rzeczy bedzie sluzyl internet komputer :) Jest marchewka slodka i pyszna ale kija zabraklo

  odpowiedz na ten komentarz