Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

Jesienna migracja ptaków. Wielki spektakl na Mierzei Wiślanej

2013-10-08 09:43:08 (ost. akt: 2013-10-08 09:46:20)

Autor zdjęcia: nadesłane

Na terenie Nadleśnictwa Elbląg na Mierzei Wiślanej odbył się w miniony weekend Ptasi Piknik w ramach Europejskich Dni Ptaków. Miłośnicy przyrody mieli okazję podziwiać wielki spektakl, jakim jest jesienna migracja ptaków nad Mierzeją Wiślaną.

Pogoda dopisała i zainteresowanie przelotami ptaków tez było duże. Jak donosi Stowarzyszenie „Drapolicz” było to największe wydarzenie tego typu w Polsce. Łącznie w ciągu 2 dni w pikniku udział wzięło 860 osób.

Ornitolodzy w ciągu dwóch dni naliczyli 93 572 ptaków ze 104 gatunków. W tym najwięcej zaobserwowano Zięb, Sikor bogatek, Szpaków i Czajek, a z ptaków drapieżnych Krogulców i Myszołowów. Prowadzone były otwarte dla wszystkich terenowe warsztaty ornitologiczne połączone z aktywną edukacją przyrodniczą w formie praktycznych zajęć, w dwóch punktach: na najwyższej w okolicy wydmie i na plaży. Poza tym odwiedzający mogli wziąć udział w grach i zabawach edukacyjnych przygotowanych przez pracowników Nadleśnictwa Elbląg, opartych na aktywnym uczestnictwie i kontakcie z prawdziwą przyrodą oraz zajęciach fotograficznych organizowanych przez Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej.

W tym roku do pikniku dołączyli także przedstawiciele WWF Polska oraz OTOP z Gdańska. W punkcie obrączkarskim każdy mógł podejrzeć jak obrączkuje się ptaki, a także wypuścić ptaka z powrotem na wolność. W weekend zaobrączkowano 670 ptaków (to ponad 3 razy więcej niż w zeszłym roku), w większości były to Sikory bogatki. Złapano także 2 ptaki zaobrączkowane na Litwie i jeden w Rosji.

W nocy z soboty na niedzielę przedstawiciele Stowarzyszenia Ochrony Sów złapali w sieci ornitologiczne kilkanaście ptaków (Sowy uszatki, Sowy błotne i jedną Słonkę).
Każdy uczestnik pikniku mógł przy ognisku posilić się pieczoną kiełbaską oraz gorącym napojem.

Ornitolodzy zgodnie oceniają, że w tym roku jeszcze nie nastąpiła kulminacja przelotów i ciągle oczekują na największe nasilenie tego zjawiska. Cieszymy się, że mimo to ptaków nie zabrakło i każdy kto się nimi interesuje ciekawie spędził dzień, uczestnicząc w Ptasim Pikniku.
Jan Piotrowski, Specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwo Elbląg