Sobota, 4 grudnia 2021. Imieniny Barbary, Hieronima, Krystiana

Policja przypomina: Kierowco, pamiętaj już jesień

2013-10-10 09:39:36 (ost. akt: 2013-10-10 09:43:21)

Autor zdjęcia: sxc.hu

Pogorszyły się warunki atmosferyczne, częściej pada deszcz, szybciej zapada zmrok. Ten okres jest także szczególnie niebezpieczny dla niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów — przypominają elbląscy policjanci.

We wrześniu tego roku na terenie działania elbląskiej policji (miasto i powiat) piesi uczestniczyli w pięciu zdarzeniach drogowych, gdzie zostali ranni. Dwa potrącenia zaistniały z ich winy.

— W sumie od początku roku byli uczestnikami zdarzeń drogowych w 50 przypadkach z tego 19 razy byli sprawcami tych zdarzeń — podsumowuje Jakub Sawicki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. — Także we wrześniu trzech rowerzystów zostało rannych. W jednym przypadku z winy kierowcy jednośladu, co zakończyło się wypadkiem oraz jednej kolizji. Od początku roku mieliśmy 24 rowerzystów rannych i, niestety, jedną ofiarę śmiertelną. W tym czasie spowodowali oni 13 wypadków i 19 kolizji.

Policjanci przypominają, że ważnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo są odblaski.
— Dzięki nim kierowca widzi pieszego czy rowerzystę z odległości nawet 150 metrów, osobę bez odblasków dostrzega natomiast z odległości około 30 metrów — mówi Jakub Sawicki. — Warto, więc używać odblasków pamiętając, że pieszy, rowerzysta, czy motorowerzysta w starciu z samochodem, zawsze jest na straconej pozycji, a dzięki odblaskom jest widoczny, a przez to bezpieczniejszy na drodze.

Policja apeluje do kierowców, jak również do pieszych o rozwagę na drodze.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB