Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

Tylko pięć wsi nie bało się osądu jury

2013-11-01 18:07:24 (ost. akt: 2013-11-01 12:59:52)

Autor zdjęcia: archiwum UM w Pasłęku

Kwitajny wygrały w ogłoszonym przez burmistrza Pasłęka konkursie pod nazwą "Aktywna, piękna i czysta wieś". Z drugiego miejsca cieszą się mieszkańcy Zielonki Pasłęckiej, a z trzeciego - Rydzówki. Wyróżnienia jury przyznało Drulitom i Rogajnom.

Tylko pięć sołectw: Kwitajny, Zielonka Pasłęcka, Rydzówka, Drulity i Rogajny chciało pochwalić się tym, co na co dzień robią i wystartowało w konkursie "Aktywna, piękna i czysta wieś".
— A przypominam, że w gminie mamy przecież aż 38 sołectw — z żalem skomentował nikły udział miejscowości w gminnej rywalizacji Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka.


Działo się naprawdę sporo
Podczas ostatniej sesji radni oklaskiwali odważne sołectwa, które zdecydowały się poddać pod osąd jury. Pierwsze miejsce zajęły Kwitajny. Nagrodę w wysokości 3,6 tys. zł odebrały dwie przedstawicielki tej wsi: sołtys Małgorzata Stanisławska i Ewa Wiatr, prezes stowarzyszenia "Kwitajny z historią w przyszłość".

— Cieszę się, że jury doceniło to, co robimy dla naszej wsi i jej mieszkańców — mówi pani sołtys. — A w mijającym roku działo się u nas naprawdę sporo. Przypomnę tylko wielkie przedsięwzięcie, jakim była "Biesiada edukacyjno-historyczna", czy warsztaty "Rysujemy naszą historię".

Sama wieś zmienia się dosłownie w oczach.
— Powstało dużo kwietników, odnowiliśmy boisko, razem z księdzem wybudowaliśmy parking przy kościele. Najważniejsze, że mieszkańcy sami, na co dzień, dbają o swoje otoczenie — podkreśla Małgorzata Stanisławska.
Pani sołtys nie wie jeszcze, na co będą przeznaczone pieniądze z nagrody.
— Porozmawiamy o tym na zebraniu wiejskim — zapowiada Małgorzata Stanisławska.

Na stół i ławy do wiaty
Krystyna Krasińska, sołtys Zielonki Pasłęckiej już wie, co we wsi będzie konkursową pamiątką.
— Za drugie miejsce dostaliśmy 2,7 tys. zł. To akurat wystarczy, żeby do odnowionej przez nas w tym roku wiaty kupić stoły i porządne ławy — informuje pani sołtys.

W tym roku we wsi pojawiło się pięć nowych, pięknych kwietników. Mieszkańcy postawili słup ogłoszeniowy, żeby naklejanymi gdzie popadnie kartkami z informacjami nie zaśmiecać wsi. Sołectwo, ze swojego funduszu, kupiło urządzenia na szkolny plac zabaw. Młodzież pomogła w przygotowaniu nowych pomieszczeń i w przeprowadzce do nich bogato wyposażonej siłowni.

— Wywalczyłam też nowy chodnik do szkoły — przypomina pani sołtys. — Pieniądze na ten remont dało starostwo i nasza gmina.

Nagrodę za trzecie miejsce odebrała Eliza Tararuj, sołtys Rydzówki. Wyróżnienia odebrali też przedstawiciele dwóch ostatnich wsi, biorących udział w konkursie. Po 500 zł trafiło do Drulit i Rogajn.
gog

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Syn Kazika #1236393 | 83.25.*.* 4 lis 2013 19:26

  Zuza nie pluje we własne gniazdo.Smutne jest to,ze aktualna pani sołtys Kwitajn przypisuje sobie to co zrobiła poprzednia wspaniała sołtys pani Bożena.Jakie piekne słowa-:Prawdą jest to,ze klimat tworzą nie władze,a mieszkańcy'.Wzruszyłem sie po tym tekscie,ale my mieszkańcy Kwitajn doskonale pamietamy jaki "klimat" poprzedniej sołtys robili dzisiejsi radni.Poza kwietnikami, ławeczkami i kawałkiem chodnika nie zrobiono nic,kompletnie nic.A o relacjach księdza z sołectwem pisał nie będe.I jeszcze dziwi nas jedna sprawa co ma wspólnego jakieś stowarzyszenie z sołectwem?Nie traktujmy tego razem.W Kwitajnach potrzebna jest swietlica dla młodzieży,dobrze by było dalej dążyć do skanalizowania wioski,a kwietniki i ławeczki zbytnio nie były potrzebne.No,dla przejezdzających tak,zeby mieli takie zdanie jak ty.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. zuza #1235709 | 95.40.*.* 3 lis 2013 21:28

  Do syna Kazika- Dziś przejeżdzałam przez Kwitajny i zobaczyłam piękną zadbaną wieś,to że jest ladnie to zasługa mieszkańców,ładne posesje,estetyczne ogrodzenia,mały skwerek niedaleko nadleśnictwa to dla osoby przejeżdzającej jest bardzo miłe dla oka. Prawdą jest że klimat tworzą nie władze ale mieszkańcy. Plucie w własne gniazdo jest niemoralne, Lepiej zrób cos ładnego w swojej wsi. Pozdrawiam

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Syn Kazika #1234753 | 83.25.*.* 2 lis 2013 17:12

  Kwitajny-wieś przyjazna staruszkom,co 50 metrów trupia ławeczka.Panie ustaliły,że za te pieniążki dokupią więcej stolików i ławeczek.Ogólnie drogie były te ławeczki z których nikt nie korzysta.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. zuza #1234276 | 77.114.*.* 1 lis 2013 20:13

  Gratuluję ;Z wieloma wsiami biorącymi udział w konkursie wiążą się moje wspomnienia z dziecięcych lat,Drulity,Rogajny Zielonka Pasłęcka to miejsca mojego dziciństwa,ile razy przejeżdzało się przez malownicze wsie gminy, Zielonka z naszym cmentarzem rodzinnym, Drulity tam moja mama zaczynała naukę w szkole,Cieszy to że będąc nieraz przejazdem widzę zmiany na lepsze i naprawdę zadbane wioski

  odpowiedz na ten komentarz