Sobota, 3 grudnia 2022. imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery

Działkowcy chcą przyśpieszenia prac nad ustawą2013-11-16 07:00:00 (ost. akt: 2013-11-15 18:06:12)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Prace nad ustawą o ogrodach działkowych utknęły w martwym punkcie, a czasu na jej przyjęcie jest coraz mniej. — Jeśli nie stanie się to do stycznia zostaniemy pozbawieni jakiejkolwiek ochrony prawnej i skazani na łaskę właścicieli gruntów, czyli Skarbu Państwa i gmin — twierdzą elbląscy działkowcy i zapowiadają udział w kolejnej manifestacji w obronie ogrodów. Odbędzie się ona 21 listopada w Warszawie, przed siedzibą premiera.Zmiana obecnie obowiązujących przepisów o Rodzinnych Ogrodach Działkowych wymuszona została wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który w ubiegłym roku uznał je za niezgodne z konstytucją. Jednak zdaniem działkowców prace nas nową ustawą trwają już zdecydowanie za długo. Zdenerwowani tym ślamazarnym tempem i wprowadzaniem nowych poprawek, niezgodnych z ich propozycjami już we wrześniu próbowali popchnąć sprawę na przód manifestując pod urzędami wojewódzkimi w 16 miastach.— To jednak niewiele dało. Czasu na przyjęcie ustawy jest coraz mniej, a nadal pozostał jeden sporny punkt - dotyczący uwłaszczeń. Niestety premier i posłowie PO nie śpieszą się w tej sprawie i obawiamy się, że termin 21 stycznia jest coraz mniej realny — mówi Bronisław Mikołajczyk, prezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Elblągu. — Chcemy więc po raz kolejny przypomnieć im o sobie. Tym razem jednak manifestacja odbędzie się w Warszawie, pod siedzibą premiera Tuska. Z Elbląga wybiera się tam kilkadziesiąt osób. Działkowcy podkreślają, że to już praktycznie ostatni termin, aby zakończyć prace nad ustawą. Do ich apelu w ciągu ostatnich kilku dni przyłączyli się również posłowie większości partii.

— Panie premierze, czy chce przejść do historii jako "grabarz" ogrodów działkowych czy jako ten, który doprowadził do ich rozkwitu — pytają elbląscy działkowcy.

Odpowiedź na to pytanie powinniśmy poznać już niebawem. Prace nad ustawą powinny zostać podjęte podczas jednego z najbliższych posiedzeń sejmowych. W przeciwnym razie proces legislacyjny nie zostanie zakończony do 21 stycznia, czyli w terminie wyznaczonym przez Trybunał Konstytucyjny.
Natasza Jatczyńska

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. działkowicz członek PZD #1246809 | 85.219.*.* 17 lis 2013 16:47

  po pierwsze nie macie racji pisząc to wszystko co przeczytałem. ochrona terenłów ogrodów działkowych przetanie istnieć w momencie nie uchwalenia ustawy w terminie. Jak mi wiadomo to Art. 27 ustawy nie został zakwestionowany przez trybunał tak więc PZD niema się czego obawiać ponieważ cały związek jak i jego struktury zostają. Walczy i zawsze walczył o to aby interes działkowca był zachowany. DOUCZCIE SIE, PRZYGOTUJCIE I POTEM KOMENTUJCIE. po

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Damian #1246244 | 83.9.*.* 16 lis 2013 17:36

  Przecież ci "protestujący" to oprócz oczywiście aparatczyków działaczy PZD to ludzie którym PZD nie dość, że opłaciło wyjazdy do warszawy to jeszcze dostali "diety" za to w wysokości kilkaset złotych od osoby. Jaki emeryt nie pojedzie protestować, nawet jezeli ten protest był w kierunku eutanazji protestującego. PZD i towarzysza Eugeniusza K. stać na to po ponad 40latach zbierania haraczu od miliona działkowców przymusowych członków PZD. Tutaj każda cena jest opłacalna za opłacenie wymuszenia swojej ustawy po raz trzeci. Przykre jest to ze Sejm w wyda wałoby sie wolnym kraju ulega naciskom kliki towarzyszy z PZD i ma w tył.... orzeczenie T.K.. A najgorszymi szmaciarzami w tej materii okazał sie PiS który maszerował ramie w ramie z działaczami PZD czyli tymi którzy niedawno ich opluwali jak PiS chciał uwłaszczyć działkowców. Mam nadzieję ,. że PiS się przejedzie na popieraniu tej komunistycznej nomenklatury tak jak SLD. Niestety żyjemy w kraju kolesi gdzie ustawy pisze sie nie pod iobywatela a pod odpowiednią grupę która będzie miała z tego dochodowy interes plus bezwzgledną władza. Działkowiec to śmieć, PZD i towarzysz Eugeniusz K. udowadnia to juz od 40 lat. Maszynka pieniędzy z miliona zastraszonych i zmanipulowanych działkowców to kasek który Eugeniusz K. ze swoją świta nie odda. A mamienie o odrebnej ustawie o uwłaszczeniu to mrzonka na która towarzysz Eugeniusz K. nigdy sie nie zgodzi. Niedługo zacznie się wyrzucanie niewygodnych działkowców bez odszkodowań tylko PZD się umocni swoja ustawą. Z komunistycznym pozdrowieniem dla działaczy PZD.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. ofelia #1246132 | 178.235.*.* 16 lis 2013 14:01

  Do Damian. Wielkie dzięki i uznanie za odsłonięcie przynajmniej cząstki ,, tajemnicy PZD". Manipulacja i ogłupianie działkowców, straszenie wyimaginowanymi reperkusjami po zmianach wskutek orzeczenia TK ze strony aparatczyków dawnego systemu osadzonych na stołkach PZD zarówno w centrali, czyli Krajowej Rady jak i Okręgowych Zarządach przynosi porażające skutki. Protesty, manifestacje, oświadczenia - wszystko wyreżyserowane ,, z góry ". Większość z protestujących nie ma pojęcia przeciwko czemu protestuje, bo w przeciwnym wypadku powinni proponowane zmiany popierać, aby się uwolnić od pasożytów skupionych w KR I OZ.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. stow #1246106 | unknown, 213.184.*.* 16 lis 2013 13:06

  PZD - jest zorganizowaną jednostką, - pozostali działkowcy nie - żeby to zmienić trzeba działać - zainteresowanych zapraszam na www.stowarzyszeniaogrodowe.pl - strona dla tworzących się stowarzyszeń, działająca non profit.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. eme. #1246097 | 78.8.*.* 16 lis 2013 12:37

  DAMIAN-100% racji

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)