Czwartek, 8 grudnia 2022. imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza

Mammobus przy hali Elzam

2013-11-21 13:07:40 (ost. akt: 2013-11-21 13:21:43)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Panie z Elbląga i okolic, które skończyły już 50 lat, a nie przekroczyły jeszcze 69 roku życia mogą bezpłatnie wykonać mammografię.

Panie z Elbląga i okolic, które skończyły już 50 lat, a nie przekroczyły jeszcze 69 roku życia i przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii mogą poddać się temu badaniu w dniach od 25 listopada do 5 grudnia (z wyłączeniem dni od 29 listopada do 1 grudnia). W tym czasie, przy centrum handlowym Elzam (al. Grunwaldzka 2), na wszystkie pacjentki, które się wcześniej zarejestrują będzie czekał mammobus.

Zapisy prowadzone są pod numerami: 58 666 24 44, 801 080 007 lub poprzez stronę internetową: www.fado.pl.
Badanie mammograficzne (prześwietlenie piersi) to najskuteczniejsza metoda wykrywania wczesnych objawów raka piersi. Lekarze podkreślają: choroba wykryta we wczesnym etapie jest uleczalna. Badanie pozwala na wykrycie guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi w bardzo wczesnej fazie rozwoju – nawet wtedy, kiedy nie są one jeszcze wyczuwalne przez kobietę lub lekarza.


Kobiety w wieku od 50 do 69 lat mogą się zbadać bezpłatnie. Organizatorzy szczególnie zachęcają panie z rocznika 1944 do udziału w akcji, gdyż dla nich jest to już ostatnia szansa na udział w Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pozostałe panie mogą wykonać mammografię odpłatnie, za okazaniem skierowania od lekarza. 
Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich – dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. 
Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą wyników poprzednich badań, bo mogą one pomóc w postawieniu diagnozy.
gog