Czwartek, 1 grudnia 2022. imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza

Podziękują za uratowanie wieży. Przyjedzie wiceminister Żuchowski

2013-11-22 16:03:10 (ost. akt: 2013-11-22 12:12:58)
Kościół w Kwitajnach

Kościół w Kwitajnach

Autor zdjęcia: arch.parafii

W najbliższą niedzielę, w Kwitajnach odprawiona będzie o godz. 13 odpustowa msza św, dziękczynna za uratowanie kościelnej wieży. Udział w niej zapowiedział wiceminister Piotr Żuchowski i pasłęckie władze.

Gdyby proboszcz parafii pw. matki Boskiej Szkaplerznej w Kalniku ks. Piotr Miśkowicz nie spotkał na swoje drodze Piotra Żuchowskiego, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, dzisiaj, wybudowany w latach 1714 - 1719, kościół w Kwitajnach (gm. Pasłęk) najprawdopodobniej nie mógłby już służyć wiernym.


— To był ostatni moment, żeby go uratować — nie ma wątpliwości ks. Piotr Miśkowicz. — Przez dziurawy dach woda dosłownie lala się do środka. Przez trzy lata, a może nawet i więcej, chroniliśmy się pod plandeką. Opowiedziałem wiceministrowi o katastrofalnych stanie należącego do naszej parafii pięknego kościoła. Obiecał, że nam pomoże i słowa dotrzymał.

Właśnie zakończył się drugi etap prac związanych z ratowaniem wieży w kościele Chrystusa Króla w Kwitajnach. W ubiegłym roku wyremontowane zostało ok. 100 m kw. dachu.

— To niby mała powierzchnia, ale fachowcy pracowali nad jej ułożeniem z dębowych gontów przez 4 miesiące. To była bardzo precyzyjna robota — podkreśla proboszcz.
W tym roku blask odzyskała sama wieża.

— W samym jej środku ziała dziura po pocisku armatnim. Z muru sypały się cegły... Konstrukcja tej budowli trzymała się dosłownie na włosku — obrazowo przypomina stan wieży sprzed remontu ks. Piotr Miśkowicz. — Popękane mury zostały "spięte", fachowcy wymienili wszystkie uszkodzone cegły i zaprawę murarską. Poza programem wyremontowane zostały cyferblaty starego zegara, który niegdyś "patrzył" z wieży na cztery strony świata.

Minister kultury wyłożył na remont murów kościelnej wieży 250 tys. zł (w zeszłym roku - 100 tys. zł), samorząd pasłęcki dołożył w ubiegłym i w tym roku po 30 tys. zł, a 10 tys. zł zebrali sami parafianie.
gog

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dt #1252146 | 88.156.*.* 23 lis 2013 18:12

    czy ja dobrze rozumuje,że wiceminister wylożył pieniadze z wlasnej kieszeni?

    odpowiedz na ten komentarz