Wtorek, 27 września 2022. imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

„Dziewczynka z zapałkami” na deskach teatru

2013-11-27 13:20:51 (ost. akt: 2013-11-27 13:26:56)
Reżyser Cezary Żołyński i scenografka Iza Toroniewicz

Reżyser Cezary Żołyński i scenografka Iza Toroniewicz

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Teatr cieni, jawajskie lalki, wiktoriańskie stroje – w tak różnorodnej konwencji utrzymana jest „Dziewczynka z zapałkami”, sztuka, na której premierę zarówno dzieci, jak i dorosłych zapraszają reżyser Cezary Żołyński i scenografka Iza Toroniewicz.

Smutną opowieść dziewczynki z zapałkami duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena zna chyba każde dziecko. Twórcy adaptacji postanowili nieco ożywić historię, która przeszła już do klasyki dziecięcej baśni.


Cezary Żołyński, reżyser związany na co dzień z gorzowskim Teatrem im. J. Osterwy, wprowadził na scenę szereg całkiem nowych postaci (np. tajemniczego zegarmistrza - stroiciela czasu), a także zdecydował się na zaprezentowanie całej sztuki w klimacie steampunku - nurtu łączącego w sobie atmosferę fantastyki Juliusza Verne'a i dickensowskiej „Opowieści wigilijnej”.Skontrastowanie wielobarwnych strojów przenoszących widzów w czasy epoki wiktoriańskiej z minimalistyczną scenografią, częściowo wykonaną z metalu; wprowadzenie elementów teatru jawajskiego, teatru cieni i czarnego teatru – wszystkie te zabiegi na pewno poruszą młodszą część publiczności. Starszym widzom rozrywkę zapewnią pojawiające się w treści odniesienia do innych dzieł literackich.Cezary Żołyński, osobiście zafascynowany nurtem fantasy, przyznał, że część scen powstawała jeszcze w trakcie pierwszych prób na scenie. Choć tematyka dziecięcych przedstawień musicalowych jest mu raczej odległa, to piosenek podkreślających magię i uniwersalność historii nie zabraknie.

Premiera sztuki „Dziewczynka z zapałkami” odbędzie się w niedzielę, 1 grudnia, o godz. 17 na Małej Scenie Teatru im. A. Sewruka.

Mateusz Florczak