Czwartek, 29 września 2022. imieniny: Michaliny, Michała, Rafała

Mammobus czekał przy hali Elzam

2013-11-28 17:07:36 (ost. akt: 2013-11-28 16:13:50)

Autor zdjęcia: Karolina Krajewska

Z bezpłatnych badań mammograficznych w mammobusie ustawionym przy ul. Grunwaldzkiej obok hali Elzam korzystały dzisiaj (28 listopada) nie tylko elblążanki. 

— Jestem z Hajnówki. Przyjechałam do Elbląga opiekować się wnukiem — mówi Walentyna Jarosławska. — Sama zgłosiłam się na badania mammograficzne, bez zaproszenia. Ostatnie takie badania robiłam trzy lata temu.

Zaproszenia na badania mammograficzne nie dostała także 62-letnia Małgorzata zameldowana w Gdyni, mieszkająca i pracująca w Elblągu. Zgłosiła się do mammobusu na badania i od razu została przyjęta.


— Mam swoje lata — mówi pani Małgorzata. — Przejeżdżałam tędy, po drodze mi było. Nie lubię umawiać się na przykład na tydzień wcześniej. Nie pilnuję terminów, żeby badać się co dwa lata. To był przypadek, że dzisiaj się zbadałam, ale wcześniej sumienie mnie już gryzło.

Tego samego dnia w hali Elzam odbywał się happening dotyczący badania mammograficznego i cytologicznego. — Rozdajemy kobietom ulotki, pokazujemy na fantomie jak samej należy badać piersi — mówi Dorota Semerak, pracownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Programy Profilaktyczne w Olsztynie. — Według statystyk na dzień 1 listopada br. jeszcze ok. 10 tys. elblążanek w wieku 50 - 69 lat powinno się przebadać.

Z bezpłatnych badań w mammobusie będzie można skorzystać jeszcze w dniach od 2 do 5 grudnia. Mammobus będzie ustawiony w tym samym miejscu, koło hali Elzam. 

kr