Czwartek, 1 grudnia 2022. imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza

Przy przedszkolu zacumował statek piracki

2013-11-30 20:30:00 (ost. akt: 2013-11-29 17:28:13)

Autor zdjęcia: Archiwum Przedszkola w Gronowie Elbląskim

Wystarczy trochę wyobraźni, żeby ze statku pirackiego ześlizgnąć się prosto na grzbiet delfina, ryby bądź foki i pobujać się na falach... "Marzenia się spełniają!" - pod takim hasłem przedszkolaki z Gronowa Elbląskiego świętowały uroczyste otwarcie placu zabaw o tematyce morskiej.

Dzieci z Gronowa Elbląskiego cieszą się z nowego przedszkolnego placu zabaw. Zjeżdżalnia połączona z zestawem sprawnościowym w kształcie statku pirackiego, oczywiście z burtami, masztem i sterem oraz sprężynowe bujaki, przypominające delfina, żabę, rybę i fokę zachęcają już do morskich wypraw w rejony, dokąd prowadzi wyobraźnia.

— Jest jeszcze nowa piaskownica z pirackim masztem, ale dopiero wiosną napełnimy ją piaskiem — zapowiada Anna Wróblewska, dyrektor przedszkola. — Trochę szkoda, że zima jest już za pasem, ale staramy się wykorzystywać każdą chwilę ładniejszej pogody, żeby pobawić się na nowym placu. 
Elementy starego, jeszcze z lat siedemdziesiątych, placu zabaw nie będą zdemontowane.— Pozostały tylko drabinki, huśtawka-ważka i piaskownica. One mogą jeszcze służyć dzieciom — nie ma wątpliwości pani dyrektor. 
Część pieniędzy na nowy przedszkolny plac zabaw, dokładnie 18 tys. zł, gmina dostała - za pośrednictwem Lokalnej Grupy Rybackiej Zalew Wiślany - z unijnego programu "Ryby".
— Nasze nauczycielki napisały projekt już w lutym — przypomina pani dyrektor. — Tematyka morska, ze względu na źródło pieniędzy, które mieliśmy nadzieję dostać, sama się narzucała.

Wkład własny gminy miał sięgnąć 8 tys. złotych.

— Pieniądze miały być dla nas, dlatego zobowiązaliśmy się do zebrania we własnym zakresie połowy tej kwoty. I udało się. Darczyńcami byli głównie właściciele małych firm z naszej gminy i sami mieszkańcy. Dostawaliśmy po 100 zł, czasami po 500 zł, zorganizowaliśmy specjalny festyn, z którego cały dochód przeznaczyliśmy na nowy plac i w ten sposób zebraliśmy 4 tys. złotych. Drugie tyle dołożyła gmina.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, nowy plac zabaw będzie służył nie tylko przedszkolakom.
 Do godziny 16 plac jest otwarty dla wszystkich dzieci i ich opiekunek ze wsi — podkreśla pani dyrektor. — Niestety, nie mamy monitoringu. Jeżeli do wiosny nie uda się go założyć, po godzinach pracy przedszkola, plac zabaw też będzie zamknięty.
Grażyna Gosk