środa, 17 sierpnia 2022. imieniny: Anity, Elizy, Mirona

NFZ rozdał pieniądze. Nie liczmy na krótsze kolejki do lekarzy

2013-12-17 07:00:36 (ost. akt: 2013-12-17 06:49:36)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Nic nie wskazuje na to, że w przyszłym roku pacjenci będą krócej oczekiwali na zabiegi. Do elbląskich szpitali z Narodowego Funduszu Zdrowia trafi ponad 200 milionów złotych. To kwota podobna do tej, którą dysponowały w tym roku.

Do 48 szpitali na Warmii i Mazurach w przyszłym roku trafi 1 miliard 252 miliony złotych informuje olsztyński Narodowy Fundusz Zdrowia. Z tego 201 milionów zakontraktowano na usługi medyczne świadczone w czterech placówek funkcjonujących w Elblągu. Nie jest to jednak kwota, która gwarantuje znaczne podniesienie ilości świadczonych przez nie usług.

— Wysokość tych umów porównywalna jest z tegorocznymi — mówi Magdalena Mil, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego oddziału NFZ.

Najwięcej, ale i tak bez szaleństw
Większość pieniędzy przeznaczonych dla elbląskich szpitali trafi do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.
— To blisko 135 mln na wszystkie zakontraktowane rodzaje świadczeń — dodaje Mil. — Zwiększyliśmy nakłady na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i zakresu badań endoskopowych przewodu pokarmowego.

— W tej chwili na pewno nie będziemy działali na 100 procent naszej mocy — mówiła jeszcze przed ostatecznym przyklepaniem umów Elżbieta Gelert, dyrektor WSZ. — Chciałoby się, żeby tych zabiegów było więcej. To jednak będzie możliwe, gdy na ten cel zostaną przeznaczone większe pieniądze. Na razie nie zapowiada się, że kontrakty na rok 2014 będą większe. Wprost przeciwnie, jest tych pieniędzy minimalnie mniej. To jednak problem, z którym zmagają się wszystkie szpitale.

Zabiegów tyle samo lub mniej

— Nasz kontrakt (29 mln 319 tys. zł - red) jest nawet o jeden procent mniejszy niż tegoroczny — mówi Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Elbląskiego Szpitala Specjalistyczny z Przychodnią. — Trochę więcej pieniędzy otrzymaliśmy na świadczenia psychiatryczne, a mniej na ogólnoszpitalne i rehabilitację. Co to oznacza dla szpitala? Będziemy funkcjonowali normalnie i postaramy się nie zadłużyć. Jeśli chodzi o pacjentów, to wszystkie zabiegi ratujące życie będą wykonywane natychmiastowo. Jeśli chodzi o te planowe - może się zdarzyć, że na nie będą musieli poczekać dłużej.

Trochę mniej, blisko 24,5 mln zł, otrzyma Szpital Miejski im. Jana Pawła II. To w przypadku placówki, która ma milionowe zadłużenie, na pewno nie jest dużo.

— Po tygodniach negocjacji udało nam się uzyskać kontrakt praktycznie na poziomie tego roku z niewielką zwyżką — wyjaśnia Wiesława Lech, dyrektor szpitala przy ul. Żeromskiego. — Te pieniądze dają nam szanse na przetrwanie, chociaż to również zasługa zmian w organizacji. Koszty bieżącej działalności utrzymają się praktycznie na tej samej wysokości. Szpital nadal jest zadłużony. Jednak od kilku lat udaje nam się z tego systematycznie wychodzić. Choć nie jestem w stanie powiedzieć, czy najbliższy rok będzie tym, w którym w tej kwestii wyjdziemy na zero.

Na szarym końcu pod względem umów znajduje się najmniejszy elbląski szpital - El-Vita z kwotą blisko 12,5 mln zł.
naj
Czytaj również:Lekarze wojewódzkiego oskarżeni o błąd w sztuce

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. AW #1273778 | 77.253.*.* 17 gru 2013 23:32

  Ile wzięli olsztyńscy złodzieje?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. szok #1273115 | 178.235.*.* 17 gru 2013 12:03

  Ludzie wyjdźmy na ulice

  odpowiedz na ten komentarz

 3. 36,6 #1272973 | 83.16.*.* 17 gru 2013 08:56

  a DEB.ile elbląscy dalej głosuja na PLATFORMĘ

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Poldek #1272962 | 91.228.*.* 17 gru 2013 08:43

  Tylko Tusk i ekipa PO jest wciąż zadowolona a NFZ już niebawem pęknie w szwach od przyrostu kadry a Ty pacjencie lecz się sam , tylko pamiętaj bez skutku bo emerytury też już ukradli na swoje potrzeby. tylko PO uzdrowi gospodarkę kosztem zdrowia społeczeństwa.

  odpowiedz na ten komentarz