Sobota, 4 grudnia 2021. Imieniny Barbary, Hieronima, Krystiana

Elbląg czwartym portem RP. Na przeszkodzie ponton w Nowakowie

2013-12-20 07:01:00 (ost. akt: 2013-12-19 17:47:48)
Port w Elblągu

Port w Elblągu

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Rosjanie z Kaliningradu przygotowują się pełną parą do mistrzostw świata w piłce nożnej. Budują drogi, hotele, stadion. Potrzebują ogromnych ilości materiałów budowlanych, a to oznacza, że elbląski port ma swoje "pięć minut". Tylko czy będzie mógł je w pełni wykorzystać?

Do dwóch milionów ton


— Przez orkan Ksawery straciliśmy kilka dni. Myślę jednak, że do końca grudnia wielkość przeładunków sięgnie 280 tysięcy ton — szacował Arkadiusz Zgliński, dyrektor Zarządu Portu Morskiego w Elblągu podczas niedawnej portowej debaty, zorganizowanej przez Forum Rozwoju Elbląga.

Portowy rekord przeładunków padł w 1997 roku. Wtedy przez elbląskie terminale przewinęło się 641 tysięcy ton towarów, głównie węgiel. Teraz węgla jest niewiele, ok. 35 - 40 tys. ton rocznie.

— Ale, mam nadzieję, że będzie go więcej, bo od początku listopada, na jednym z terminali działa nowy importer węgla — poinformował dyrektor portu. — Do tej pory, potok płynących przez nasz port towarów zwiększał się o ok. 60 proc. rocznie. W przyszłym roku spodziewamy się jego podwojenia, do ok. pół miliona ton.
Możliwości elbląskiego portu są o wiele większe.

— Port mógłby przyjąć do półtora, a nawet 2 milionów ton ładunków rocznie — przypomniał Arkadiusz Zgliński. — Ale żeby tak się stało, muszą być usunięte bariery, które hamują jego rozwój.

Pomysły na wodną zawalidrogę


Najbardziej dokuczliwą barierą jest most pontonowy w Nowakowie (gm. Elbląg). Wprawdzie wydłużenie czasu otwierania przeprawy (od godz. 5 do 22) usprawniło pracę elbląskiego portu, ale problemu nie załatwiło. Nadal płynące do Elbląga barki zatrzymuje przed mostem zbyt wysoki, albo zbyt niski stan wody, niepozwalający na jego rozpięcie.

— Odmowa rozpięcia mostu zdarza się średnio 30 razy w ciągu roku — poinformował dyrektor portu. — Szacujemy, że w ciągu trzech ostatnich lata straty z tego tytułu - myślę tu, na przykład, o opłatach portowych, czy przeładunkowych - sięgnęły 8 mln zł.

Szansę na usunięcie portowej zawalidrogi niesie rodzący się - w ramach Elbląsko-Braniewskiego Obszaru Funkcjonalnego - pomysł budowy drogi od Modrzewiny do węzła Kazimierzowo. Na jej trasie mają powstać dwa mosty" przez rzekę Elbląg i przez Kanał Jagielloński, dzięki czemu Modrzewina będzie połączona z Wyspą Nowakowską. Most w Nowakowie nie będzie wtedy w ogóle potrzebny.

Według Arkadiusza Zglińskiego elbląski port nie może jednak tak długo czekać.
— Trzeba go tak zmodernizować, żeby możliwe było jego otwieranie przy wysokim poziomie wody, kiedy warunki do żeglugi są najlepsze — podkreślił dyrektor. Są na to sposoby. Mam nadzieję, że uda się nam przekonać do tego przedsięwzięcia gospodarza mostu, czyli powiat elbląski.

Inną barierą jest wciąż odwlekający się moment wprowadzenia w porcie odpraw fitosanitarnych.

gog

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kazik #1277386 | 78.8.*.* 22 gru 2013 18:31

  GDAŃSK , GDYNIA, POLICE SZCZECIN,ŚWINOUJŚCIE -no to gdzie ten czwarty?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. józek #1276280 | 78.8.*.* 20 gru 2013 22:00

  autor chyba się nie wyspał .....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ekonomista1 #1275838 | 193.109.*.* 20 gru 2013 12:15

  Biznes najważniejszy, rozpiąć most na stałe, niech wieśniaki jeżdżą na około.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. jou #1275742 | 83.24.*.* 20 gru 2013 09:33

   najlepsze jest gdy podnosi się temat przekopania Mierzei Wiślanej wtedy ujawniają się ruscy agenci którym nie na rękę że taka inwestycja by pobudziła ten region gospodarczo

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. rtu #1275669 | 83.24.*.* 20 gru 2013 07:19

   moim zdaniem nie ma sensu budowa nowych portów skoro stare stoją puste to raz a dwa to polska a zwłaszcza ten region z powodu między innymi biedy i braku pracy wyludnia się w takim tempie że za kilkadziesiąt lat w tym kraju pozostaną tylko mundurowi, emeryci, partyjniacy i urzędnicy

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)