środa, 8 lutego 2023. imieniny: Irminy, Piotra, Sylwii

Pod choinkę dla działkowców nowe paragrafy

2013-12-25 12:02:00 (ost. akt: 2013-12-24 09:39:53)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. To oznacza, że nowe przepisy wejdą w życie w połowie stycznia. Dla miliona działkowców, wśród nich blisko jedenaście tysięcy elblążan, to najlepszy prezent na Święta Bożego Narodzenia.
Ponad osiem miesięcy trwała praca nad projektem nowej ustawy o ROD. Zmiana obowiązujących przepisów okazała się niezbędna gdy Trybunał Konstytucyjny uznał, że ponad połowa z nich jest niezgodna z konstytucją. Postępy polityków uważnie śledzili sami zainteresowani, w razie potrzeby manifestując swoje niezadowolenie z ich tempa. 
Na początku tygodnia ustawa została przyjęta przez senat. Trzy dni później swój podpis pod nią złożył prezydent. Działkowcy nie ukrywają zadowolenia.


— Kończy to batalię wszystkich polskich działkowców o nową ustawę, a w praktyce o dalsze istnienie ogrodów działkowych i zachowanie praw działkowców — mówi Eugeniusz Kondracki, prezes Polskiego Związku Działkowców. — Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych jest pierwszą, którą polski Parlament uchwalił w oparciu o projekt obywatelski. Ta ustawa jest dobra. Z jednej strony spełnia wszystkie wymogi Trybunału Konstytucyjnego, z drugiej natomiast zachowuje prawa Związku do gruntów ROD, zabezpieczając ich dalsze istnienie. Ustawa zachowuje także wszystkie prawa nabyte przez działkowców.


Nowe przepisy w życie wejdą 19 stycznia.
naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. rodowiec #1281670 | 83.11.*.* 30 gru 2013 08:27

    Żałować należy, że choć ustawa jest dobra, to miejscami okazała się 'kunktatorska'. Nie rozwiązała jak należy głównej patologii ROD, która spowodowała całe to zamieszanie wokół ogrodów. Parcie do zmian wywołali głównie stali mieszkańcy tychże ogrodów, co jest przecież powszechnie znane. Ten osobisty motyw ukryty jest pod "ideologiczną nadbudową" rewolucyjnych postulatów, łatwych w sumie do zredagowania w kontekście zaniechań i zaniedbań samorządowych ciał organizacji na różnych jej szczeblach. Obraz ogrodnictwa jaki się obecnie wyłania ukazuje całą rzeszę współwinnych poczynając od najniższego poziomu, tj. ROD, ale wygodniej jest wskazać i walić w nieliczną "czapę" PZD. Polak potrafi, prawda?

    odpowiedz na ten komentarz

  2. ytgh #1279406 | 46.205.*.* 26 gru 2013 15:56

    a Z pISU I TAK BĘDĄ KRYTYKOWAĆ, CHOCIAZ PRZEPISY DOBRE

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)