środa, 6 lipca 2022. imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Proces w sprawie handlu kobietami zbliża się ku końcowi 2014-01-01 16:35:59 (ost. akt: 2014-01-01 16:38:56)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Na początku stycznia można spodziewać się zakończenia procesu w sprawie handlu kobietami. Sąd przesłuchał ostatnich świadków, czyli dwie pokrzywdzone kobiet. Te musiały stawić się w sądzie ponownie, bo w ich zeznaniach pojawiły się rozbieżności. Na 8 stycznia zaplanowano mowy końcowe.

Ostatniego świadka, jedną z pokrzywdzonych kobiet, sąd przesłuchał jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Kobieta zeznawała w obecności biegłego psychologa. Chodziło o wyjaśnienie pewnych rozbieżności, jakie pojawiły się w zeznaniu kobiety. — W zeznaniach pokrzywdzonych pojawiły się drobne rozbieżności, ale wynikają one z upływu czasu — wyjaśniał nam już wcześniej prokurator Mariusz Marciniak z Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku. — Natomiast co do istoty, są one zgodne. Kobiety zostały wywiezione, oszukane i nakłonione niemalże w sposób przestępczy do pracy w domu publicznym w Niemczech.


Biegły ma tydzień, by przygotować dla sądu opinię. Na kolejnej rozprawie, zaplanowanej na 8 stycznia, mają zostać wygłoszone mowy końcowe. W tym procesie na ławie oskarżonych zasiada osiem osób: siedmiu mężczyzn oraz jedna kobieta. Prokuratura zarzuca im, że wywieźli pięć kobiet do Niemiec, do pracy w agencji towarzyskiej.Proces rozpoczął się w styczniu 2010 r. Jednak przez kilkanaście miesięcy nie odbyła się ani jedna rozprawa.

— Ponieważ tak długo czekaliśmy na odpowiedź z Niemiec — tłumaczył tę przerwę sędzia Piotr Żywicki. — Pytaliśmy niemiecką prokuraturę o osoby, które przewijały się w trakcie postępowania.

Okazało się, że śledczy z Niemiec zagubili część akt spraw, które toczyły się w 2005 roku, a dotyczyły również handlu kobietami. Informacje przekazane przez naszych zachodnich sąsiadów praktycznie nic nie wniosły do sprawy.Sędzia już wcześniej uprzedzał, że może zmienić kwalifikację czynu oskarżonych. Po rozpoczęciu procesu zmienione zostało prawo karne i dostosowane do prawodawstwa unijnego. Początkowo oskarżonym o handel żywym towarem groziła kara do 15 lat więzienia. Teraz okazało się, że kary mogą być znacznie niższe. Oskarżeni mogą odpowiadać z art. 204 Kodeksu Karnego, czyli za nakłanianie innych osób do uprawiania prostytucji lub jej to ułatwianie.


Grozi za to do 3 lat więzienia.
Według ustaleń prokuratury w 2005 r. do agencji towarzyskich w Berlinie i Frankfurcie trafiło pięć kobiet. Za każdą z nich grupa miała otrzymać od 2-2,5 tys. euro. Kobiety miały być rekrutowane poprzez znajomych. Często wykorzystywano ich trudną sytuację materialną. Oferowano im dobrze płatną pracę w Niemczech — w charakterze opiekunki do dzieci, sprzątaczki, czy barmanki.
Wszyscy oskarżeni, podobnie jak ich ofiary, pochodzą z Elbląga i okolicznych miejscowości. Oskarżeni nie przyznają się do winy. Twierdzą, że kobiety doskonale wiedziały dokąd jadą i w jakim charakterze będą pracowały.
AKT, rm

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. DNO #1283877 | 83.9.*.* 2 sty 2014 09:41

  Handlarzy powinno się przeprosić i wręczyć nagrodę , wyrok tylko w zawieszeniu do 3 m-cy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. ewa #1283850 | 213.184.*.* 2 sty 2014 09:04

  3 lata to jakieś kpiny!!! Ale rzeczywiście jest to w naszej rzeczywistości możliwe. Nie rozumiem dlaczego w polskich sądach sędziowie są tak pobłażliwi za przestępstwa na kobietach i dla pijaków kierowców.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ton #1283795 | 2 sty 2014 07:02

  Do 3 lat więzienia. Za takie coś powinna grozic czapa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. olo #1283717 | 195.136.*.* 1 sty 2014 22:10

  znajac polski wymiar sprawiedliwosci , po rozprawie dostana dotacje unijna na kontynuowanie swojej dzialalnosci gospodarczo-przestepczej

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz