Poniedziałek, 3 października 2022. imieniny: Bogumiła, Gerarda, Józefy

WOŚP w muzeum. Jak kiedyś ludzi ratowano

2014-01-11 14:02:00 (ost. akt: 2014-01-10 12:00:38)

Autor zdjęcia: arch. muzeum w elblągu

12 stycznia, koniecznie zajrzyjcie do elbląskiego muzeum. Tam, w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można będzie poznać historię ratownictwa medycznego, jak też najnowsze sposoby ratowania ludzkiego zdrowia.

W elbląskim Muzeum Archeologiczno – Historycznym mieściła się będzie WOŚP Cafe. Tym razem sale przy Bulwarze Zygmunta Augusta 11 zmienią się w kawiarniane miejsce dla wszystkich, a szczególnie dla zmęczonych lub zziębniętych wolontariuszy. Herbata i kawa na rozgrzewkę będą za zupełną darmochę. Elblążanie będą też mogli uczestniczyć w warsztatach pieczenia tradycyjnych ciasteczek i różnych działaniach na przypominanie historii.

Elbląskie grupy rekonstrukcyjne zadbają o pokazy walk oraz prezentację strojów i uzbrojenia. Można będzie pograć w dawne i współczesne gry, układać puzzle z przeszłości Elbląga, a także spróbować swych sił w pisaniu gęsim piórem, lepieniu garnków z gliny, wykonywaniu znaczków z herbem Elbląga i serduszkiem WOŚP. W południe warto zwiedzić muzeum z przewodnikiem. WOŚP Cafe w elbląskim muzeum czynna będzie w niedzielę, 12 stycznia 2014 r., w godzinach 10.00-20.00.

I najważniejsza niespodzianka, związana z hasłem tegorocznego finału - Na ratunek! Od godziny 13.00 do 17.00, w elbląskim muzeum będzie okazja poznać przeróżne techniki ratunkowe. Od tych, które stosowano dawniej, aż do współczesnych.

Najpierw zobaczymy rekonstrukcje dawnych walk rycerskich, a potem pozorowane zranienia, które trzeba będzie opatrzyć. Pokazy przygotowane będą przez grupę elbląskich rekonstruktorów oraz profesjonalną ekipę pielęgniarską i ratowniczą. Pokazy i wykłady będą rozpoczynały się w dwóch turach, pierwsza o godz. 13.00, druga zaś o godz. 16.00. Będzie można dowiedzieć się o tym, jak historycznie rozwijały się metody sztucznego oddychania, nauczyć się resuscytacji na fantomach, poznać najczęstsze zwichnięcia, złamania i krwotoki oraz wskazania, jak sobie z nimi radzić.

Spotkanie współorganizują: Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Fundacja na Rzecz Warmii i Mazur, Wydział Nauk o Zdrowiu Elbląskiej Uczelni Humanistyczno – Ekonomicznej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie - koło przy EUH-E oraz Elbląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Historyczne klimaty przypomną rekonstruktorzy z Elbląskiego Bractwa Rycerskiego, Drużyny Wojów Pruskich, jak też z Regimentu Piechoty Zaciężnej z Malborka.
Muzeum w Elbląg

Źródło: Dziennik Elbląski