Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Jak oszczędzić z kieszonkowego, jeśli go się ma

2014-01-14 14:00:43 (ost. akt: 2014-01-14 14:05:00)
Na zdjęciu prelegenci: dr Tomasz Wszeborowski, mgr Agnieszka Rumak i Tomasz Gabryś

Na zdjęciu prelegenci: dr Tomasz Wszeborowski, mgr Agnieszka Rumak i Tomasz Gabryś

Autor zdjęcia: arch. II LO

Czy Polacy potrafią skutecznie zarządzać swoimi finansami?Jak inwestować finanse (giełdowo), by nie tracić ? Odpowiedzi na te pytania znalazły się w debacie, która miała miejsce w II Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu w ostatni czwartek 9 stycznia.

W spotkaniu w roli prelegentów wystąpili przedstawiciele środowiska akademickiego, przedsiębiorcy, i nauczyciele. O zaletach oszczędzania mówił dr Tomasz Wszeborowski z Katedry Bankowości na Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Edukacja finansowa w szkołach była treścią wystąpienia mgr Agnieszki Rumak wicedyrektorki II LO w Elblągu. Zaś o zarabianiu pieniędzy przez rozsądne inwestowanie swoich oszczędności mówił Tomasz Gabryś przewodniczący Pomorskiego Forum Business Centre Club w Gdańsku.Spotkanie zorganizowała Fundację Kronenberga w ramach dorocznej akcji społecznej „Tydzień dla Oszczędzania” oraz fundacja Think i Europejskie Forum Studentów AEGEE-Gdańsk.

Uczniowie II LO i Technikum Ekonomicznego najbardziej zainteresowani byli inwestowaniem i „grą na giełdzie“. Podczas dyskusji panelowej dzielono sie też doświadczeniami związanymi z oszczędzaniem pieniędzy, np z pracy sezonowej na określone cele. Niestety większość młodzieży biorącej udział w debacie przyznała się, że nie otrzymuje regularnie „kieszonkowego“ – stąd nie ma mowy o planie oszczędzania. A dobre nawyki z domu są podstawą efektywnej gospodarki finansami.
Naszym celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwu, a także przedstawicielom władz państwowych i samorządowych, biznesu, organizacji pozarządowych i środowiska akademickiego na problem niedostatecznej edukacji finansowej społeczeństwa. Wszak od wiedzy finansowej każdego z nas zależy nasz sukces życiowy i zawodowy, podkreśla Krzysztof Kaczmar, prezes Fundacji Kronenberga.

Debata dotycząca edukacji finansowej społeczeństwa, odbywa się w ramach akcji „Tydzień dla oszczędzania” - ogólnopolskiej akcji społecznej związanej z obchodami Światowego Dnia Oszczędzania (31.10). Jej celem jest edukacja finansowa społeczeństwa, promowanie wśród Polaków nawyku odkładania pieniędzy oraz umiejętności racjonalnego gospodarowania swoimi zasobami finansowymi.
Marek Nowosad, rzecznik II LO w Elblągu
T. Kowalski AEGEE – Gdańsk

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB