Napisali do nas: Blok operacyjny pracuje już na pełnych obrotach

2014-01-16 19:09:25(ost. akt: 2014-01-16 14:27:10)
Nowy blok w szpitalu wojewódzkim

Nowy blok w szpitalu wojewódzkim

Autor zdjęcia: arch. Szpitala wojewódzkiego

Na pełnych obrotach pracuje już nowy Blok Operacyjny przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu, przekazany do użytku pod koniec listopada. Nowy pawilon, do którego przeniesiono Blok Operacyjny, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Centralną Sterylizatornię robi wrażenie nowoczesnością i przestrzennością. Inwestycja znacząco poprawiła możliwości pracy szpitala i warunki, w jakich leczeni są pacjenci.
Przeprowadzka „serca szpitala” do nowej lokalizacji była ogromnym logistycznym wyzwaniem. Przenosiny odbyły się jednakże wyjątkowo szybko i sprawnie: w grę wchodziło wszak zapewnienie ciągłości opieki nad pacjentami wymagającymi najpilniejszej pomocy.

Jako pierwsza, już pod koniec listopada w nowej lokalizacji rozpoczęła pracę Centralna Sterylizatornia, bardzo ważna komórka w strukturach każdego, nowoczesnego szpitala.
— Przybyło nam teraz nie tylko dodatkowej powierzchni do pracy, ale również sporo nowoczesnego sprzętu — cieszy się kierownik Centralnej Sterylizatorni Jarosław Czapliński. — Zakupiliśmy dodatkowo m.in. nowy sterylizator parowy, kilka dużych myjni – dezynfektorów do narzędzi, a także do wózków i kontenerów. Otrzymaliśmy też nowoczesne urządzenie do dekontaminacji (odkażania) pomieszczeń i aparatury.


To wszystko sprawiło, że możemy pracować skuteczniej i bardziej wydajnie
Zdecydowanie sprawniej pracuje się też w nowym Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Zwiększona z 8 do 12 liczba łóżek, dostęp do najnowocześniejszego sprzętu, spełnione normy sanitarno- epidemiologiczne – to tylko najważniejsze z powodów do zadowolenia.

— Do nowych pomieszczeń przenieśliśmy się razem z naszymi pacjentami 11 grudnia 2013 roku — informuje koordynator oddziału Wojciech Wenski. — I od tej pory czasu mamy wciąż pełne obłożenie łóżek. Tak było także w Boże Narodzenie i Nowy Rok, i tak jest do dzisiaj. Nowe warunki wymagały od nas zmiany harmonogramu naszej pracy - od stycznia zwiększyliśmy zakres dyżurów lekarskich i pielęgniarskich.
Już 2 stycznia 2014 roku, zgodnie z planem, przeprowadzono pierwsze zabiegi na nowym Bloku Operacyjnym.

— Pracujemy bardzo intensywnie — podkreśla kierownik Bloku Operacyjnego, Anna Radzanowska. — W styczniu przeprowadziliśmy już 207 operacji - te liczby niech mówią same za siebie. Na Bloku Operacyjnym wszystko musi być jak w zegarku - każda najdrobniejsza rzecz musi znaleźć się w odpowiednim czasie na odpowiednim miejscu. Bardzo zależy nam na tym, żeby optymalnie wykorzystać nowe możliwości.
Nowe skrzydło Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu zostało oddane do użytku w jubileuszowym roku 25-lecia działalności szpitala. Inwestycja powstała w ciągu zaledwie dwóch lat i kosztowała blisko 60 mln zł, z czego około 40 mln stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Anna Kowalska, Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu

Źródło: Artykuł internauty