środa, 17 sierpnia 2022. imieniny: Anity, Elizy, Mirona

Napisali do nas: Wójt w roli króla

2014-01-24 10:00:35 (ost. akt: 2014-01-25 10:25:29)
Za Trzech Króli przebrali się: Marcin Ślęzak, wójt Gminy Gronowo Elbląskie oraz strażacy: Jarosław Stażyński i Jan Woźniak

Za Trzech Króli przebrali się: Marcin Ślęzak, wójt Gminy Gronowo Elbląskie oraz strażacy: Jarosław Stażyński i Jan Woźniak

Autor zdjęcia: arch. organizatorów

Z okazji święta Trzech Króli w wielu miejscowościach w Polsce organizowano przemarsze. Podobnie było w tym roku w naszej gminie, gdzie po raz pierwszy barwny orszak powędrował ulicami Gronowa Elbląskiego.

Orszak prowadziła oczywiście Gwiazda Betlejemska. Następnie w asyście strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Gronowa Elbląskiego i Fiszewa niosących pochodnie, na poświęconym w tym dniu nowym wozie strażackim jechali Trzej Królowie, w których role wcielili się: Marcin Ślęzak, wójt Gminy Gronowo Elbląskie oraz strażacy: Jarosław Stażyński i Jan Woźniak.

Wśród barwnych przebierańców można było dostrzec wielbłąda, Beduinów, aniołki, pastuszków oraz diabły. Pozostali, nieprzebrani uczestnicy marszu, włączyli się do grona wędrujących i nałożyli na głowy tekturowe korony. Orszak śpiewając kolędy wraz z miejscowym zespołem ludowym Gronowiacy, wędrował do symbolicznej stajenki na kompleksie rekreacyjno-sportowym.

Kulminacyjnym momentem był hołd oddany Dzieciątku Jezus. W rolę Matki Boskiej wcieliła się Edyta Ciszewska, a w rolę św. Józefa Sebastian Stawski. Uroczystość dopełnił koncert kolęd w wykonaniu zespołu ludowego Gronowiacy oraz uczennic Gimnazjum w Gronowie Elbląskim. Na uczestników przemarszu czekała grochówka, grzaniec oraz kiełbaski, które można było upiec przy ognisku.

Rozstrzygnięto też konkurs na najlepsze przebranie. Pierwsze miejsce wśród dorosłych bezapelacyjnie zdobyło Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi "Oleśno - wieś z pomysłem", którego członkowie byli przebrani za Beduinów i wielbłąda. Drugie miejsce zespół ludowy Gronowiacy, a trzecie Maria Korzeniewska, dyrektor Gimnazjum.

W kategorii dzieci wygrały: Anielka Szwemińska, Magdalena Józefowicz, Julka Łęgowska i Alicja Balawender. Nagrody ufundowało Stowarzyszenie na Rzecz Szkoły Podstawowej w Gronowie Elbląski im. Jana Pawła II „Nasza Szkoła” oraz Biblioteka Publiczna Gminy Gronowo Elbląskie. Zorganizowane święto Trzech Króli to doskonała okazja, żeby uczcić ten wspaniały okres bożonarodzeniowy i dla rodzinnego spędzenia popołudnia na wspólnym spacerze i śpiewaniu kolęd.
Organizator

Organizatorzy: Ksiądz proboszcz Grzegorz Wąsowski (także pomysłodawca), Ochotnicza Straż Pożarna w Gronowie Elbląskim, Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi "Oleśno - wieś z pomysłem", Szkoła Podstawowa w Gronowie Elbląski im. Jana Pawła II, Gimnazjum im. Powstańców Listopadowych w Gronowie Elbląskim oraz Biblioteka Publiczna Gminy Gronowo Elbląskie wraz Filią w Jegłowniku i Opiekunowie Świetlic Wiejskich.


]kliknij tutaj[/url][quote]

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. sonia #1306758 | 93.105.*.* 25 sty 2014 21:53

    Panie Wójcie -szacunek za dobrą zabawę.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz