środa, 17 sierpnia 2022. imieniny: Anity, Elizy, Mirona

Jegłownik. Dzieci przechodzą pomiędzy pędzącymi samochodami

2014-01-25 08:01:00 (ost. akt: 2014-01-24 11:57:55)

Autor zdjęcia: Grzegorz CzykwinAby dostać się do podstawówki w Jegłowniku uczniowie muszą pokonać niezwykle ruchliwą drogę. To jest po prostu niebezpieczne - twierdzą mieszkańcy miejscowości i domagają się sygnalizacji świetlnej w tym miejscu.

— Tu samochód jedzie za samochodem i to bardzo szybko. Oczywiście w tym miejscu obowiązuje ograniczenie prędkości. Jednak kierowcy bardzo często je ignorują — mówi Ewa Ogińczyc, dyrektorka Szkoły Podstawowej. Szkoła Podstawowa w Jegłowniku stoi tuż przy drodze krajowej nr 22 z Elbląga do Malborka. Codziennie uczniowie w drodze na lekcje i z powrotem muszą pokonać tę niezwykle ruchliwą trasę. Nic dziwnego więc, że rodzice obawiają się o bezpieczeństwo dzieci.Tu sytuacja jest tragiczna

— Jeden z ojców zwrócił się do nas pytaniem, czy w tym miejscu nie dałoby się zamontować sygnalizacji świetlnej — mówi Ewa Ogińczyc, dyrektor Szkoły Podstawowej w Jegłowniku. — My też jesteśmy zainteresowani bezpieczeństwem naszych uczniów, postanowiliśmy więc coś w tej sprawie zrobić. 


Szkoła, problemem zgłoszonym przez rodziców zainteresowała też władze gminy.

— Okna mojego gabinetu wychodzą na tą drogę i sama widzę, jak niebezpieczne jest to przejście. O tej porze roku, gdy dni są krótkie i bardzo szybko robi się ciemno, jest jeszcze gorzej. Chociaż, tak naprawdę, na tym przejściu, zawsze było bardzo niebezpiecznie — nie ma wątpliwości pani dyrektor.


O sygnalizację świetlną szkoła walczy już od dłuższego czasu. Niestety, do tej pory wszystkie starania są bezskutecznie. 

— Kiedyś już występowaliśmy w tej sprawie do zarządcy drogi. Wtedy jednak nam odmówiono. Mam nadzieję, że tym razem się uda — dodaje pani dyrektor. Na znaki kierowcy nie patrzą

Ustawieniem sygnalizacji świetlnej przy newralgicznym przejściu zainteresowane są również władze gminy. 

— Uczęszczałem do tej szkoły, więc problem znam. Zresztą ciągnie się on od wielu lat. To przejście rzeczywiście jest niebezpieczne. W przeszłości dochodziło już w tym miejscu do wypadków — przyznaje Marcin Ślęzak, wójt gminy Gronowo Elbląskie. 


Jak podkreśla wójt, samo przejście jest bardzo dobrze oznakowane i widoczne. Niestety wielu kierowców po prostu nie zwraca na to uwagi.


— Stąd zrodził się pomysł, aby w tym miejscu zamontować tzw. sygnalizację pulsacyjną i stworzyć przejście na żądanie. Pod koniec grudnia skierowaliśmy już pismo w tej sprawie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Na odpowiedź jeszcze czekamy.
naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. rodzic #1323067 | 80.51.*.* 12 lut 2014 11:10

  ;;Obserwator'' nie bardzo podążasz za tym artykułem-coś nie kumasz,przeczytaj jeszcze raz.Pozdrawiam.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. baczny obserwator #1322635 | 80.51.*.* 11 lut 2014 20:03

  Artykuł z małym poślizgiem...Wystarczy zajrzeć w protokoły Rady Gminy Gronowo Elbląskie z dnia 12 grudnia 2013"Radna -Rodzice z Jegłownika zapytali o możliwość świateł pulsacyjnych-to przejście przy szkole jest niebezpieczne." 30 grudnia 2013" Wójt-W kontekście sygnalizacji pulsacyjnej przy przejściu przy SP w Jegłowniku zostało przygotowane i wysłane pismo do GDDKiA w Olsztynie.O sposobie załatwienia będę informował."

  odpowiedz na ten komentarz

 3. do sama #1318360 | 78.88.*.* 6 lut 2014 22:49

  Tak to prawda. Ci panowie nie walczą o nas i nasze dzieci. Robią wszystko by Jegłownik był zaściankiem. Może teraz będzie lepiej choć wątpię. Dopóki nie zmienimy tej rady nie widzę jasnej przyszłości choćby wójt robił wszystko to mu nie dadzą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 4. sam #1313498 | 80.51.*.* 2 lut 2014 11:55

  Jest to droga krajowa i ciężko będzie cokolwiek zrobić,wywalczyć, ale myślę że wójt zrobi wszystko co w jego mocy.Radni na sesji 30.01.2014 rozwalili całą Komisję Budżetową Rozwoju Gospodarczego i Ochrony Środowiska w której zasiadali,I Hryckiewicz,K Sarnowska ,W Badeński,M Januszaniec.Myślę że nowi członkowie Komisji będą działać dla dobra Gminy i jej mieszkańców i poprą wójta względem bezpiecznego przejścia do szkoły.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. czytelnik #1308399 | 83.16.*.* 28 sty 2014 09:27

   na znaki i ograniczenia nie patrzą przede wszystkim "kierowcy" GMB i GSZ, jadą przez jegłownik 70-80. Tylko fotoradar skutecznie pohamowałby przed wciśnięciem pedału gazu

   odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (17)