Niedziela, 26 września 2021. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Dwadzieścia tysięcy złotych na własną firmę

2014-02-13 10:03:37 (ost. akt: 2014-02-13 07:37:24)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Kto ma pomysł na własną firmę, nie powinien przegapić szansy na rozkręcenie małego biznesu. Na rozpoczęcie działalności gospodarczej można dostać z unijnej kasy dwadzieścia tysięcy złotych. Wnioski przyjmowane będą jeszcze przez tydzień.

Aż 14 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego wyda w tym roku Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu na 800 staży, 100 szkoleń indywidualnych pod potrzeby pracodawców, 210 dotacji na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej i 176 refundacji kosztów wyposażenia stanowisk pracy.

— Łącznie za te pieniądze chcemy zaktywizować zawodowo 1288 osób — zapowiada Ewa Micuda, zastępca dyrektora PUP w Elblągu.


Z danych z czterech ostatnich lat wynika, że najkorzystniej inwestowanymi w bezrobotnych pieniędzmi są dotacje na rozkręcanie własnych bisnesów. W latach 2010 - 2013 do początkujących przedsiębiorców w rejonie popłynęło prawie 13,7 mln zł.

— W tym czasie powstały 743 firmy — informuje Ewa Micuda. — Aż 99,5 proc. założonych w ubiegłym roku firm wciąż działa. Działa też 93 proc. małych przedsiębiorstw, które dzięki dotacji pojawiły się na rynku w 2012 roku, 82 proc. z 2011 roku i 64 proc. firm powstałych przed czterema laty. Z tych wyników naprawdę możemy być zadowoleni. To najskuteczniejsza forma pomocy bezrobotnym.

W ubiegłym roku po pieniądze na własny biznes sięgnęło 205 osób. W tym roku "rozdanych" ma być o 5 dotacji więcej.

— Kwota dotacji się nie zmienia i nadal będzie wynosiła 20 tys. zł — informuje Ewa Micuda.


PUP przyjmuje już wnioski od bezrobotnych, którzy mają pomysł na własną firmę i trochę odwagi, żeby go zrealizować. Jednak nie wszyscy mogą liczyć na unijne pieniądze. Projekt "Nowe doświadczenie - lepsza praca" skierowany jest do bezrobotnych, którym na dzisiejszym rynku pracy jest szczególnie trudno rozpocząć zawodowe życie lub po dłuższej przerwie do niego powrócić.


Dlatego wnioski są przyjmowane od pozostających bez zajęcia młodych ludzi do 24 roku życia, długotrwale bezrobotnych, mieszkańców terenów wiejskich, osób niepełnosprawnych oraz osób powyżej 50 roku życia. 
Wnioski można składać do 18 lutego.

— Nie wiem, ile wniosków teraz wpłynie, może 50, a może tylko 20. Na pewno w marcu ogłosimy kolejny nabór — zapowiada Ewa Micuda. — Zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie dotacjami. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, wnioski będziemy przyjmowali w systemie ciągłym, tak żeby do końca roku wykorzystać cały limit.


Regulamin przyznawania dotacji dostępny jest na stronie www.elblag.up.gov.pl. Szczegółowe informacje i formularze wniosków można otrzymać w PUP w Elblągu, przy ul. Saperów 24
(I piętro, pokój 109, w godz. 8 - 14) lub w pasłęckiej filii PUP przy Placu św. Wojciecha 5.
gog

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB