środa, 29 marca 2023. imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Solidarni z Ukrainą. Elblążanie na wiecu w Gdańsku

2014-02-21 10:54:24 (ost. akt: 2014-02-21 12:42:49)
Organizatorami wiecu byli: Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, Europejskie Centrum Solidarności oraz Gdańska Fundacja Dobroczynności

Organizatorami wiecu byli: Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, Europejskie Centrum Solidarności oraz Gdańska Fundacja Dobroczynności

Autor zdjęcia: fot. Czytelnik

Wczoraj na placu Solidarności w Gdańsku kilkaset osób spotkało się na wiecu solidarności z Ukrainą. Wzięło w nim udział również 20 elblążan z mniejszości ukraińskiej.

Uczestnicy wystąpili przepasani flagami ukraińskimi. Niektórzy mieli szaliki w barwach narodowych Ukrainy lub afisze z żółtym napisem solidarność na tle niebieskim. Odśpiewano hymn Ukrainy, minutą ciszy uczczono pamięć zabitych podczas ukraińskich protestów.

— Na wiecu było ponad 500 osób. Odbyła się msza z udziałem księży grekokatolickich. Zabrakło konsula Ukrainy — informuje Eugeniusz Brodziuk.

Zdjęcia przesłał nam Eugeniusz Brodziuk, który wraz z grupą elblążan z mniejszości ukraińskiej był na wiecu w Gdańsku.

Władze Elbląga wspólnie z Elbląskim Oddziałem Związku Ukraińców w Polsce zorganizują zbiórkę leków, żywności oraz odzieży, a także koncert, z którego dochód przeznaczony będzie na rzecz społeczności ukraińskiej. Prezydent Elbląga jest także w kontakcie z władzami Tarnopola, naszego miasta partnerskiego, z którego płyną do nas informacje na temat potrzeb Ukrainy.

Podczas sesji Rady Miejskiej także radny PiS Paweł Fedorczyk zwrócił się z apelem w sprawie wydarzeń na Ukrainie, w którym w imieniu całego klubu radnych przekazał wyrazy Solidarności i wsparcia obywatelom Ukrainy. Do apelu przyłączył się także przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Nowak oraz radni z innych klubów.

Oprócz przekazania wyrazów solidarności, samorządowcy zadeklarowali chęć konkretnej pomocy w postaci choćby zbiórki darów. Już 26 lutego podczas dwóch meczów piłki ręcznej, które rozegrane zostaną na hali Centrum Sportowo-Biznesowego w Elblągu odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz Ukrainy. Będą to mecze, które rozegrają elbląskie drużyny EKS "Start" Elbląg oraz KS Meble Wójcik Elbląg.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski