Czwartek, 7 lipca 2022. imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Młynary: warto zobaczyć

2011-01-24 10:00:00 (ost. akt: 2010-12-31 14:14:56)

Młynary to nieduże miasteczko liczące obecnie 1910 mieszkańców. Miasteczko położone jest na pograniczu Wysoczyzny Elbląskiej i Równiny Warmińskiej, otoczone polami i lasami.

Teren wokół Młynar (niem. Mühlhausen in Ostpreußen) urozmaicają moreny denne. Przez Młynary przepływa rzeka Bauda. Historycznie gmina Młynary zajmuje teren dawnej ziemi pruskiej zwanej Pogezanią, a samo miasteczko posiada wiele ciekawych zabytków. Pierwsze wzmianki o Młynarach pochodzą z 1327 r. Miejscowość założył przy granicy ziem biskupstwa warmińskiego komtur elbląski Herman von Oettingen.

Miasto wiele razy było niszczone przez wojska polskie jak i krzyżackie. Król szwedzki Karol Gustaw w 1655 roku założył w Młynarach główną kwaterę w czasie drugiej wojny szwedzkiej, stąd też kierował akcją przeciwko Elblągowi. Pod koniec XVII w. nastąpiło uruchomienie stałej linii pocztowej z Królewca do Kwidzyna m.in. przez Młynary. Na początku XIX w. w Młynarach stacjonowały wojska Napoleona w drodze na Moskwę.

W latach 1856 -1857 wybudowano w Młynarach nowy kościół katolicki p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, który można podziwiać do dziś. Zachował się tu również zabytkowy kościół p.w. św. Piotra Apostoła. Istnieje budynek poczty zbudowany w roku 1923 i zabytkowe budynki szkolne. W rynku zachowała się najstarsza kamienica.

W Młynarach funkcjonuje obecnie prywatne muzeum im. Tadeusza Balickiego. Można tam obejrzeć ponad 800 eksponatów, m.in. zbiory numizmatyczne, archeologiczne i snycerskie oraz bogaty księgozbiór.

Warte obejrzenia są również ruiny XVII-wiecznego młyna. Przez Młynary przebiega Szlak Kopernikowski.