Poniedziałek, 14 czerwca 2021. Imieniny Bazylego, Elizy, Justyny

"Bawią się w policję drogową, zamiast dbać o porządek w mieście"

2014-02-26 10:19:05 (ost. akt: 2014-02-26 17:33:27)

O dalszych losach Straży Miejskiej zadecydują radni podczas kwietniowej sesji


O dalszych losach Straży Miejskiej zadecydują radni podczas kwietniowej sesji

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Temat likwidacji Straży Miejskiej poruszono podczas spotkania prezydenta Elbląga z mieszkańcami osiedli: Nad Jarem, Kamionek i Bielany.
 — Zamiast bawić się w policję drogową, strażnicy miejscy powinni zadbać o porządek w mieście — przekonywał jeden z uczestników spotkania, przeciwnika istnienia Straży Miejskiej w Elblągu.

— Ostatnio, po powrocie do domu, prawie zawsze muszę myć buty, bo komuś nie chciało się posprzątać po swoim psie. To jest już plaga! Gdyby strażnicy konsekwentnie wystawiali mandaty za puszczanie zwierzaków samopas i niesprzątanie po nich, problem psich kup szybko by się skończył. Ale tego nie robią — mówił mieszkaniec.


Mężczyzna dopytywał się też, ile rocznie utrzymanie straży kosztuje i czy właśnie w rezygnacji z jej usług nie należałoby szukać oszczędności. 
Utrzymanie Straży Miejskiej kosztuje ok. 1,5 mln zł. W ciągu roku strażnicy "zarabiają" na mandatach ok. 300 tysięcy złotych. 


— To radni zadecydują o losach naszej Straży Miejskiej — z góry zastrzegł prezydent Wilk. — W kwietniu zamierzam im przedstawić projekt uchwały w sprawie jej rozwiązania. Nie wiem, jaka decyzja zapadnie. Ale wiem, że rada nie jest raczej nastawiona na likwidację straży.


Prezydent nie ukrywał, że również policjanci nie chcieliby rozwiązania Straży Miejskiej. 


— I nawet się im nie dziwię. Jeszcze nie tak dawno, w elbląskiej policji było 425 etatów, teraz jest ich 380. Gdyby nie było straży, policjanci musieliby się zajmować i psimi kupami, i akcją "Posesja"... Dlatego trzeba rozważyć wszystkie "za" i "przeciw" — mówił prezydent.


Jerzy Wilk zdradził też, że w razie niepowodzenia jego inicjatywy, działalność Straży Miejskiej na pewno będzie przeorganizowana.


— Już zacząłem działać w tym kierunku — poinformował prezydent. — Zlikwidowałem posterunek straży w ratuszu. Teraz ochroną urzędu zajmuje się firma zewnętrzna. Od niedawna straż ma swoją rzeczniczkę prasową. Między innymi, odwiedza ona szkoły i przedszkola i uczy najmłodsze dzieci zasad bezpiecznego poruszania się po mieście.
gog

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. yrek #1336748 | 109.243.*.* 27 lut 2014 18:55

  ja też często gdzieś wdepnę w psią kupę i się pytam gdzie jest straż miejska czy wiejska??? SIĘ PYTAM I PYTAM SIĘ

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Emeryt #1336127 | 82.177.*.* 27 lut 2014 07:42

  Jakoś za czasów komuny nie było problemów z odpadami ze szkła folii itd a to dlatego że wszystko było sprzedawane w opakowaniach szklanych i zwrotnych a surowce wtórne były skupowane.A le po co sobie teraz zawracać d.... jak można wszystko sprzedawać w opakowaniach plastykowych ,zafoliowanych oraz opakowaniach bezzwrotnych przemysł zanieczyszcza środowisko i pazerność rządzących a nie społeczeństwo. A rządzący biorą kasę w postaci podatków na utylizację odpadów a dbałość o środowisko zrzuca się na społeczeństwo robiąc ludziom wodę z mózgu

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. bloody mary #1335943 | 88.156.*.* 26 lut 2014 20:36

  Nie można traktować SM jako instytucji przynoszącej dochody, bo będą się chować za każdym rogiem i karać wszystkich nawet za najdrobniejsze przewinienia. Niestety faktycznie SM nie wykonuje swoich zadań do których została powołana a wchodzi często w kompetencje policji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. kinol #1335885 | 87.57.*.* 26 lut 2014 19:35

  Jeszcze niedawno bagazowi chcieli na wyposazenie bron palna ostra ciekawe po co? Do zbierania gowien po psach?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. + #1335857 | 78.8.*.* 26 lut 2014 19:03

  ...waściciele i przyjaciele Swoich piesków wyprowadzają je pod okna i na trawniki przed innymi blokami niż te w których sami mieszkają...jakie to "miłe" a jaka kultura...i nie pomoże tutaj Straż Miejska :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (22)