Niedziela, 19 września 2021. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

6-latek do szkoły, czy jeszcze do przedszkola?2014-03-04 17:06:33 (ost. akt: 2014-03-04 14:42:47)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Jutro rozpocznie się nabór do elbląskich przedszkoli. Na dzieci czeka tam całkiem sporo, bo ponad 4,5 tysiąca miejsc. Rodzice więc nie powinni mieć problemów z zapisaniem swojej pociechy do wybranej placówki. Ostateczne wyniki rekrutacji poznają jednak w połowie maja. 
Tegoroczna rekrutacja do przedszkoli obejmuje dzieci w wieku od 3 do 6 lat, czyli urodzone w latach: 2011, 2010, 2009 i drugiej połowie 2008 roku. Pierwszy tydzień to czas na składanie deklaracji przez rodziców, których dzieci kolejny rok będą uczęszczały do danej placówki. Właściwy nabór elektroniczny, za pośrednictwem www.eped.pl, rozpocznie się 12 marca i potrwa do 10 kwietnia. Listy kandydatów zakwalifikowanych wywieszone zostaną w siedzibach przedszkoli 15 kwietnia. Ich ostateczną wersję rodzice poznają miesiąc później.Miejsc wystarczy dla wszystkich dzieci?


— W tym roku w przedszkolach publicznych czeka na dzieci 2550 miejsc, a w niepublicznych kolejne 1250. Dodatkowo 400 miejsc przygotowano dla dzieci niepełnosprawnych, w oddziałach integracyjnych — wylicza Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Prezydenta w elbląskim ratuszu.


Pamiętać należy również o oddziałach przedszkolnych funkcjonujących przy szkołach podstawowych. Tam od września może uczęszczać blisko 700 sześciolatków. Liczba miejsc, które czekają na maluchy, jest więc całkiem spora. Szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, że od września obowiązkowo edukację rozpoczną sześciolatki (urodzone w pierwszej połowie 2008 roku), które dotychczas były objęte opieką przedszkolną. Od nowego roku szkolnego w tych placówkach będzie więc luźniej o jedną grupę wiekową. Choć na pewno nie we wszystkich. Część rodziców boi się, że ich pociechy nie poradzą sobie w szkole i stara się przedłużyć im "dzieciństwo" — przyznają dyrektorzy elbląskich przedszkoli. Do poradni psychologiczno-pedagogicznych trafiają więc wnioski o opinię, licząc, że ta negatywna może uchronić ich sześciolatka przed pójściem do szkoły.Liczą, że decyzja poradni "uchroni" dzieci przed szkołą


— Trafiają do nas już pierwsze wnioski w tej sprawie — przyznaje Joanna Żbikowska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Elblągu. — Na razie nie jest ich jednak dużo, ale i my czekamy z wystawieniem diagnozy do końca kwietnia czyli do czasu gdy przedszkola wydadzą informację na temat gotowości szkolnej dzieci. Bez nich trudno byłoby nam uzyskać pełny obraz danego malucha, jego mocnych i słabych stron, a w ostateczności tego czy powinien już zasiąść w szkolnej ławie.


— Rodzice rzeczywiście zgłaszają się już do nas, choć samych wniosków jest niewiele — mówi Joanna Gawlicka, dyrektor PPP nr 1 w Elblągu. — Niewielu z nich ma konkretne zastrzeżenia czy obawy, raczej wątpliwości czy dziecko podoła. Tak naprawdę jednak trudno w tej chwili stwierdzić już czy dane dziecko powinno czy też nie rozpocząć naukę w wieku sześciu lat. Myślę, ze czas na takie diagnozy przyjdzie później. W przypadku takich maluchów, każde pół roku, to duży skok w rozwoju. 


Spokojne o przyjęcie swoich pociech do wybranego przedszkola mogą być między innymi rodzice samotnie wychowujący dzieci, rodzice dzieci niepełnosprawnych lub rodziny wielodzietne. To kryteria, które zwiększają szanse kandydatów.
naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mama #1341453 | 188.112.*.* 5 mar 2014 12:44

    NIE dla reformy szkolnej! http://www.rzecznikrodzicow.pl /sites/default/files/ja_i_moj_kraj_podre cznik.pdf

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. wielbiciel Elbinga #1341204 | 78.88.*.* 5 mar 2014 07:29

    Nie dla 6 latkow w szkolach

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz