Poniedziałek, 21 czerwca 2021. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Janek Krasicki zniknął ze skweru

2014-03-06 13:57:15 (ost. akt: 2014-09-14 16:02:48)

Autor zdjęcia: arch. UM w Elblągu

Dzisiaj, przed południem służby miejskie zdemontowały stojący na skwerze przy ul. Rycerskiej pomnik Janka Krasickiego — informuje Rafał Maliszewski z UM w Elblągu.

Pierwszy raz pomysł usunięcia wątpliwej pamiątki po minionym ustroju pojawił się kilka lat temu. Jednak dopiero w ostatnich miesiącach sprawa nabrała rozpędu. Najpierw radni Platformy Obywatelskiej zaapelowali do władz Elbląga o usunięcie, haniebnego ich zdaniem, pomnika Janka Krasickiego. Do ich prośby przychylił się prezydent Jerzy Wilk. 


— Jestem przeciwny burzeniu jakichkolwiek pomników, bo każdy z nich jest w pewnym sensie świadectwem epoki. Uważam jednak, że pomnik Janka Krasickiego powinien trafić do muzeum – udało mi się przekonać dyrekcję Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Elblągu, by w tej instytucji znalazło się miejsce na usunięty sprzed szkoły pomnik — informował prezydent, w oficjalnym oświadczeniu wydanym w grudniu.

Pozostało więc tylko poczekać na opinię Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, w której ewidencji figurowała rzeźba upamiętniająca Krasickiego. Rada zgodę na jego demontaż ostatecznie wyraziła i wczoraj pomnik zniknął ze skweru. Przeniesiony został do elbląskiego muzeum.
naj

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB