Czwartek, 30 czerwca 2022. imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny

Elbląska Wiosna Teatralna. Będzie muzycznie

2014-03-10 09:00:00 (ost. akt: 2014-03-10 08:51:50)
Mirosław Siedler podczas konferencji dotyczącej tegorocznej Elbląskiej Wiosny Teatralnej

Mirosław Siedler podczas konferencji dotyczącej tegorocznej Elbląskiej Wiosny Teatralnej

Autor zdjęcia: Ryszard Biel— Nie uważamy, aby „trzynastka” była liczbą pechową, wręcz przeciwnie — mówi dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Aleksandra Sewruka, Mirosław Siedler i zapewnia, że tegoroczna edycja Wiosny Teatralnej zainteresuje także miłośników śpiewu i baletu.
— Zależało mi, aby w tym roku Wiosna Teatralna miała charakter muzyczny — podkreślił Mirosław Siedler. — Stąd też pojawi się „Brel raz jeszcze”, monodram-recital w wykonaniu Janusza Zbiegieła (10 kwietnia). Uczestnicy recitalu będą mieli okazję przekonać się o umiejętnościach wokalnych uznanego w kraju i za granicą aktora francuskiej i niemieckiej sceny teatralnej, związanego także z krakowskim Teatrem Piosenki Francuskiej.
Tegoroczne występy otworzy „Skąpiec” Moliera w reżyserii Konrada Szachnowskiego (4 kwietnia). Twórcy postanowili wprowadzić do klasyki komedii francuskiej nowe rozwiązania w zakresie scenografii (aranżacja sceny w wykonaniu Wojciecha Stefaniaka). 
Widzów dalszych spektakli mają porywać niemal wyłącznie dźwięki muzyki i śpiew. 


— Tradycyjnie w repertuarze Wiosny pojawi się koncert, w tym roku będzie to występ Anity Lipnickiej z zespołem (12 kwietnia) — poinformował dyrektor teatru. 


Koncert promuje nowy album Vena Amoris - utrzymany w klimacie indie pierwszy od ponad dziesięciu lat krążek artystki, na którym usłyszymy wyłącznie język polski.

— Zaprosiliśmy zaprzyjaźniony teatr z Kłajpedy, który wystawi spektakl baletowy. Nieczęsto zdarzają się spektakle baletowe na naszej scenie. W tym roku postanowiliśmy elbląskiej publiczności zaprezentować „Krwawe wesele” — oznajmił dyrektor.

Premiera tragedii miłosnej, napisanej przez Federico Garcię Lorkę na podstawie jego własnych przeżyć, nastąpi 13 kwietnia.


— Drugi spektakl, który tworzy pewnego rodzaju wyłom w charakterze cyklu, to „Klub hipochondryków”. Choć nie jest on spektaklem muzycznym, to aktorzy grają koncertowo: na scenie zobaczymy Wojciecha Malajkata, Zbigniewa Zamachowskiego oraz Piotra Polka — zapewniał dyrektor Siedler. 
Aktorzy wcielają się w role mężczyzn po czterdziestce przeżywających kryzys wieku średniego. Życiowe przemyślenia dwójki architektów oraz antykwariusza składają się na utrzymaną w ciepłym tonie historię, okraszoną inteligentnym dowcipem. Premiera komedii napisanej przez Maggie W. Wright (Magdalenę Wołłejko) i reżyserowanej przez Wojciecha Malajkata odbędzie się 14 kwietnia.
Wiosnę teatralną zamkną dwa scritce muzyczne spektakle. 26 kwietnia Teatr Muzyczny w Łodzi przedstawi „Zemstę Nietoperza” - jedną z najbardziej znanych operetek w dorobku Johannesa Straussa (reż. Wojciech Adamczyk).

Sztuka przeniesie widzów w atmosferę wystawnego balu z czasów wybitnego kompozytora. 28 kwietnia, w finale Wiosny Teatralnej, publiczność rozbawi utrzymany w lekkim tonie „Klub kawalerów” Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej w Gdyni (reż. Justyna Celeda; na podstawie sztuki Michała Bałuckiego).


Mateusz Florczak

Źródło: Dziennik Elbląski