Piątek, 20 maja 2022. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Przetarg na rozbiórkę fragmentu wąskotorówki


 unieważniony

2014-03-11 16:01:53 (ost. akt: 2014-03-11 12:56:08)
W sezonie turystycznym wąskotorówką można dojechać z Nowego Dworu na Mierzeję Wiślaną, a od niedawna również do wsi Tuja

W sezonie turystycznym wąskotorówką można dojechać z Nowego Dworu na Mierzeję Wiślaną, a od niedawna również do wsi Tuja

Autor zdjęcia: Sylwia Warzechowska

Władze powiatu nowodworskiego unieważniły przetarg na sprzedaż i rozbiórkę blisko 30 kilometrów torowiska wąskotorówki. Co dalej się stanie z tą atrakcją regionu? Nad tym samorządowcy będą debatowali w najbliższy czwartek.Decyzja władz powiatu nowodworskiego o likwidacji dwóch odcinków wąskotorówki, z Nowego Dworu Gdańskiego do Wiercin oraz do Nowej Cerkwi nie wszystkim się spodobała. Na początku ubiegłego tygodnia w internecie pojawiła się petycja w sprawie ratowania kolejki. — Nie jesteśmy stroną w tej sprawie — przekonywali autorzy petycji ze Stowarzyszenia Kochamy Żuławy. — Chcemy jednak zwróci uwagę na fakt, że żuławska kolej wąskotorowa to jeden z ważniejszych zabytków regionu, który może stać się największym produktem turystycznym Żuław i rozpoznawalną w Polsce marką, a jednocześnie przyczynić się do rozwoju gospodarczego regionu i poprawy życia mieszkańców. Warto więc jeszcze raz zastanowić się nad jej losem.


— Ostatecznie, w ciągu kilku dni, pod petycją podpisały się 1372. W ubiegłym tygodniu przekazaliśmy ją, wraz z głosami poparcia, do starostwa — mówi prezes stowarzyszenia Marta Antonina Łobocka.


Zwolennicy zachowania wąskotorówki mieli mało czasu. Do końca ubiegłego tygodnia przyjmowano również oferty przetargowe na rozbiórkę około 30 kilometrów torowiska. Przetarg został unieważniony.


— Podjęliśmy taką decyzję zastrzegając sobie prawo do nie podawania jej uzasadnienia — mówi Barbara Ogrodowska, wicestarosta nowodworski. — W tej chwili nie mogę powiedzieć czy to oznacza rezygnację z rozbiórki torowiska na tych odcinkach, czy ogłosimy drugi przetarg. Nad tym zastanowimy się podczas następnego posiedzenia zarządu powiatu, które odbędzie się w ten czwartek.


Wicestarosta przyznaje, że o petycji wie. Przypomina jednak, ze cała batalia toczy się o torowisko zaniedbywane przez długie lata. 

— Nie chcieliśmy likwidacji kolejki w ogóle, tylko tych fragmentów, które nie były użytkowane przez ostatnich 20 lat — dodaje Ogrodowska. — Wiemy równie, że jest pomysł aby przywrócić kursy na trasie z Nowego Dworu Gdańskiego do Ostatszewa (fragment pierwotnie przeznaczony do rozbiórki - red). Być może jest to jakiś pomysł. Myślę, że będziemy musieli wrócić do rozmów z władzami gminy, aby dowiedzieć się, w jakim stopniu są one gotowe partycypować w kosztach utrzymania.
naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mennonit #1346781 | 78.88.*.* 11 mar 2014 22:28

  Kto mnie oświeci i wskaże gdzie w Wiercinach są tory kolejki wąskotorowej. Mieszkam w Wiercinach już ponad 50 lat i nie pamiętam żeby do Wiercin dojeżdżała kolejka wąskotorowa, chyba że mam cosik nie tak z pamięcią i nie pamiętam, że jak istniała zlewnia mleka to tory prowadziły do niej i kolejka przyjeżdżała aby odebrać mleko. :-D

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kristaki #1346749 | 89.229.*.* 11 mar 2014 21:22

  Trzeba brać przykład z Austrii Szwajcarii i innych mądrych krajów gdzie dba się o koleje (nawet te nie rentowne).Rozpieprzyć jest łatwo a odbudować to już w dziesiątkach milionów ( Przykład :Szczytno-Szymany 1,6 Km 60 milionów zł !)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Michau #1346677 | 88.156.*.* 11 mar 2014 20:13

  To są chyba jaja? Co komu przeszkadzają te tory?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Fan Stomilu #1346640 | 164.126.*.* 11 mar 2014 19:15

  Jak można w ogóle pomyśleć aby to rozebrać? Co Wam te tory przeszkadzają???? Mieć taki atut turystyczny i nic z tym nie robić... tragedia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. zniesmaczony #1346551 | 89.228.*.* 11 mar 2014 17:34

  Rozbiórka?Tylko idioci mogą zdecydować się na taki krok.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)