Czwartek, 29 września 2022. imieniny: Michaliny, Michała, Rafała

9-latka z czwartym miejscem na Mistrzostwach Polski

2014-03-12 16:04:56 (ost. akt: 2014-03-12 12:40:07)
Lidia Czarnecka

Lidia Czarnecka

Autor zdjęcia: Karolina Krajewska

— Rozegrałam 9 rund, każda runda wynosiła 1 godzinę i 30 minut — opowiada Lidka Czarnecka, uczennica Szkoły Podstawowej nr 15, która zdobyła czwarte miejsce podczas Mistrzostw Polski Młodzików w szachach klasycznych w Jastrzębiej Górze.
— Lidka radzi sobie znakomicie, gra coraz lepiej. Przed nią poważna kariera sportowa — komentuje Mariusz Ściwiarski, trener młodej szachistki. Zawody trwały od 2 do 9 marca. Wzięły w nich udział m.in. 62 dziewczynki w wieku 9 - 10 lat. Z nimi rywalizowała elblążanka. 
— Rozegrałam 9 rund, każda runda wynosiła 1 godzinę i 30 minut. Na jeden ruch miałam 30 sekund — opowiada Lidka Czarnecka. — Pięć razy wygrałam, trzy — zremisowałam, raz przegrałam. Przegrałam z dziewczyną z Łomży, bo nie przewidziałam jej ruchu. Pierwszy raz mi się to zdarzyło.


— Lidka przegrała z mistrzynią Polski, ale miała realne szanse, żeby wygrać — mówi Mariusz Ściwiarski. — Musimy więc jeszcze pracować.


Trener przyznaje, że poziom zawodniczek był wysoki i wyrównany.

— Jestem bardzo zadowolona z tego wyjazdu — mówi Lidka. — Dużo się nauczyłam, udoskonaliłam swoją grę. Były też rozgrywki w szachach szybkich. W swojej kategorii wiekowej dziewcząt zajęłam pierwsze miejsce.


Zajęcie przez Lidkę Czarnecką czwartego miejsca w szachach klasycznych na Mistrzostwach Polski daje jej możliwość uczestniczenia w mistrzostwach Europy, które odbędą się w Gruzji pod koniec października tego roku, i mistrzostwach świata w RPA, które zaplanowano na koniec września.


Robert Czarnecki, ojciec Lidki cieszy się z sukcesów swojej córki i dziękuje wszystkim sponsorom, dzięki którym dziecko ma możliwość wyjazdów na różne mistrzostwa. To właśnie dzięki sponsorom Lidka pojechała razem z ojcem na mistrzostwa świata do Zjednoczonych Emiratów Arabskich pod koniec grudnia ubiegłego roku. 

kr

Źródło: Dziennik Elbląski