Niedziela, 26 marca 2023. imieniny: Dory, Olgi, Teodora

Napisali do nas: 15 lat w NATO

2014-03-13 08:17:37 (ost. akt: 2014-03-13 08:22:34)

Autor zdjęcia: archiwum 16 PDZ

12 marca przypada 15 rocznica przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. We wszystkich jednostkach 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej odbyły się uroczyste apele stanów osobowych.

W klubach wojskowych i na terenie jednostek zorganizowano okolicznościowe wystawy, dokumentujące 15 lat współpracy z Sojuszem. Taką wystawę można obejrzeć m. in. w Klubie 16 PDZ w Elblągu, przy ul. Mierosławskiego. Wystawa jest czynna do końca marca w godzinach pracy biblioteki.

8 lipca 1997 roku Polska otrzymała zaproszenie do przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Oficjalnie, razem z Czechami i Węgrami nasz kraj został przyjęty do NATO 12 marca 1999 roku. Dla Polski oznaczało to m.in. konieczność dostosowania sił zbrojnych do natowskich standardów. Zmiany po 1999 roku wprowadzono we wszystkich niemal obszarach działalności i dziedzinach życia Sił Zbrojnych. Wojsko przeszło transformację, której efektem było m. in. wprowadzenie cywilnej kontroli nad armią, zapoczątkowanie reformy struktury organizacyjnej i modernizacji technicznej.

Zmiany zaszły też w systemach szkolenia i procedurach. Polscy żołnierze zaczęli szkolić się i ćwiczyć z żołnierzami z innych państw Sojuszu oraz wspólnie z nimi brać udział w misjach poza granicami kraju. Obecnie w Polsce funkcjonują cztery struktury międzynarodowe, związane z Sojuszem Północnoatlantyckim: Wielonarodowy Korpus Północno - Wschodni (MNC NE) w Szczecinie, Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) w Bydgoszczy, Dowództwo 3 Batalionu Łączności NATO (3 NSB) w Bydgoszczy i bydgoskie Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO (MP COE).
mjr Zbigniew Tuszyński


Źródło: Artykuł internauty