Short Waves w Światowidzie

2014-03-17 09:53:10(ost. akt: 2014-03-17 09:56:55)

Autor zdjęcia: arch. organizatorów

Short Waves Festival 2014, czyli najlepsze polskie filmy krótkometrażowe. Na Festival Kino Światowid zaprasza 27 marca (czwartek) o godz. 19.
W ramach Short Waves Festival 2014 pokazane zostanie siedem najlepszych polskich filmów krótkometrażowych, wybranych spośród niemal 280 zgłoszonych tytułów. Każdy z nich bezwzględnie spełnia najważniejsze kryterium selekcjonerów: jakość artystyczną. Każdy z nich to także historia opowiedziana w inny sposób, przy użyciu różnych środków wyrazu.

Wśród polskich filmów nominowanych znalazły się dwa filmy fabularne, dwie animacje, jeden film dokumentalny, a także forma eksperymentalna i teledysk. Tytuły nagradzane na międzynarodowych festiwalach i wyczekiwane premiery. Wszystkie walczą o uznanie widzów i o nagrodę publiczności w wysokości 20 000 złotych. Również widzowie w Elblągu będą mogli oddać głos na swój ulubiony film i mieć udział w ostatecznym werdykcie.Program Short Waves Festival 2014 w Kinie Światowid

ZIEGENORT
Tomasz Popakul
Animacja / 2013 / 19’33”

Mała nadmorska wioska. Zapracowany ojciec stara się przyuczyć nastoletniego syna do zawodu rybaka. Introwertyczny chłopiec-ryba będzie musiał stawić czoła pierwszej poważnej rywalizacji. Świat odkrywany przez chłopca pełen jest niepokojących znaków, frapujących obserwacji, które niejednokrotnie budzą w nim przerażenie.

REZONANS
Mateusz Sadowski
Film eksperymentalny / 2013 / 6’16”

Efekt czytania i rozmyślania o teoriach fizycznych, które proponują istnienie światów równoległych, o sporach dotyczących tego, czy świat ma strukturę ciągłą (analogową) czy nieciągłą (dyskretną), a wreszcie równoważenia rozbieżnych tropów lekturą, między innymi, Roberta Walsera. Film powstawał równolegle wobec zgłębiania wspomnianych zagadnień.

NASZA KLĄTWA
Tomasz Śliwiński
Film dokumentalny / 2013 /27’32”

Film stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą.

NIEPRAWDOPODOBNIE ELASTYCZNY CZŁOWIEK
Karolina Specht
Animacja / 2013 / 4’53”

Historia człowieka, który urodził się bez własnego kształtu. Ciągłe deformacje i wtłaczanie w cudze formy budzi w nim poczucie buntu. Czy może żyć zupełnie niezależnie od innych i w oderwaniu od rzeczywistości? Kto i co decyduje o tym, jacy ostatecznie jesteśmy?

HOSANNA
Katarzyna Gondek
Film fabularny / 2013 / 9’30”

Hosanna to baśń o dziarskiej dziewczynce, która wpada do świata babki dewotki i sieje w nim słodkie spustoszenie. Wnuczka odkrywa osobliwą kolekcję kolegów babci.

MATKA
Łukasz Ostalski
Film fabularny / 2013 /30’

Małgorzata (w tej roli Danuta Stenka) - na co dzień ważny polityk - jedzie do domu nad jeziorem. Jej syn - narkoman potrzebuje pomocy. Małgorzata prosi o wsparcie córkę. Na miejscu odkrywają półprzytomnego chłopaka i zmasakrowane ciało młodej dziewczyny. W obliczu tragedii ich wzajemne relacje komplikują się ujawniając skrywane urazy. Matka musi podjąć najtrudniejszą decyzję w życiu.

UNCONSCIOUS
Martyna Iwańska
Teledysk / 2013 / 4’56”

Teledysk do utworu duetu Rebeka. Sam duet pojawia się w klipie, ale najważniejsi są odtwórcy głównych ról – Maria Cieślak i Piotr Stramowski, oraz ascetyczna scenografia. Unconscious to historia hipnotyzującego i niepokojącego związku miłosnego, jednostronnej relacji z zaskakującym otoczeniem.

Termin: 27.03 (czwartek), godz. 19. Łączny czas trwania filmów: 102 min. Cena biletu 8 zł.
Karolina Śluz