Piątek, 1 lipca 2022. imieniny: Bogusza, Haliny, Mariana

Sto jedenaście adresów dla notorycznych dłużników

2014-03-18 08:29:21 (ost. akt: 2014-03-18 09:59:26)
Niedawno, zarządzeniem prezydenta, 95 dotychczasowych lokali socjalnych (z baraków nr 3, 5, 7 i 9) przemianowanych zostało na pomieszczenia tymczasowe

Niedawno, zarządzeniem prezydenta, 95 dotychczasowych lokali socjalnych (z baraków nr 3, 5, 7 i 9) przemianowanych zostało na pomieszczenia tymczasowe

Autor zdjęcia: Ryszrd Biel

Nareszcie baraki przy ul. Skrzydlatej znalazły odpowiednie dla siebie przeznaczenie. Niedawno, zarządzeniem prezydenta, 95 dotychczasowych lokali socjalnych przemianowanych zostało na pomieszczenia tymczasowe. Łącznie z 16 mieszkaniami z budynku przy ul. Czerniakowskiej 27 dają one 111 adresów, pod które będzie można przeprowadzać notorycznych dłużników z wyrokami eksmisyjnymi bez orzeczonego przez sąd prawa do lokalu socjalnego.

Takie lokale muszą nadawać się do zamieszkania, posiadać dostęp do źródła wody i toalety, ale mogą się one znajdować poza budynkiem. Muszą też mieć możliwość ogrzewania oraz zainstalowania kuchenki do gotowania posiłków. Eksmitować do nich można dłużników, wobec których wyczerpane już zostały wszystkie prawne możliwości odzyskania należnych miastu pieniędzy.

Na razie miasto dysponuje zasobem 111 pomieszczeń tymczasowych tylko teoretycznie.
— Wszystkie te lokale są zajęte przez dotychczasowych najemców — przyznaje Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy elbląskiego ratusza. — Z wieloma z nich prowadzone są już rozmowy na temat ewentualnej przeprowadzki do mieszkań o nieco wyższym standardzie. Zwalniane pomieszczenia będą sukcesywnie zasiedlane przez osoby z wyrokami eksmisyjnymi, ale bez prawa do lokalu socjalnego.

Zarząd Budynków Komunalnych "przetestował" już ten sposób dyscyplinowania dłużników, kompletnie niezainteresowanych spłatą swoich zaległości w ratach, częściowym umorzeniem długów, bądź wręcz ich odpracowaniem. W 2012 roku ZBK wynajął firmę z Wałbrzycha - fachowców od przeprowadzania eksmisji. Na pierwszy ogień poszli dłużnicy, co do których istniało podejrzenie, że stać ich na płacenie czynszu, chociaż komornik - mający wgląd tylko w ewidencjonowane źródła dochodów - często nie miał z czego ściągnąć ich należności.

Pomieszczeniami tymczasowymi wówczas miasto nie dysponowało. Wynajęta firma zabezpieczyła je we własnym zakresie.
— Dzięki tej firmie miasto odzyskało 11 mieszkań — podkreśla rzeczniczka. — Co ciekawe, żaden z eksmitowanych dłużników nie chciał się przeprowadzić do pomieszczenia tymczasowego i sam wskazywał nowy adres.

W ubiegłym roku Zarząd Budynków Komunalnych zakończył współpracę z wałbrzyską firmą.
— Kierownictwo ZBK było zadowolone z wyników jej pracy. Dlatego przygotowuje już postępowanie, mające na celu wyłonienie wykonawcy takich usług w stosunku do kolejnej grupy lokatorów — zapowiada rzeczniczka.

W tymczasowym lokum można mieszkać do pół roku. Warunkowo, gdy są ku temu przesłanki, umowę można przedłużyć.
— Gdy jednak ustaną okoliczności uzasadniające przedłużenie umowy, komornik może usunąć lokatora – dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe wskazanej przez gminę — informuje Monika Borzdyńska.
gog

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. czytelniczka #1352390 | 78.88.*.* 18 mar 2014 16:05

    Masakra co się tam dzieje strach przejechać tą ulicą .Powinno się tych ludzi segregować na tych co chcą tam mieszkać i potrafią utrzymać ład porządek żyć w czystości czy to tak wiele nie trzeba mieć bogactwa żeby mieć czysto i schludnie w domu . Resztę gdzieś w takie miejsce gdzie nie będzie tego syfu widać .

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Autor analfabeta? #1352045 | 5.172.*.* 18 mar 2014 09:53

    "Barki"? A potem co, spuścicie je na wodę z lokatorami ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz