Poniedziałek, 14 czerwca 2021. Imieniny Bazylego, Elizy, Justyny

Budżet obywatelski w udoskonalonej formule

2014-03-18 19:04:19 (ost. akt: 2014-03-18 14:31:37)
Podwórko kreatywne przy ul. Teatralnej było pierwszym przedsięwzięciem zrealizowanym dzięki "obywatelskim" pieniądzom

Podwórko kreatywne przy ul. Teatralnej było pierwszym przedsięwzięciem zrealizowanym dzięki "obywatelskim" pieniądzom

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Trzecia edycja budżetu budżetu obywatelskiego ma zyskać "udoskonaloną formułę". Prezydent wydał już zarządzenie powołujące specjalny zespół, który ma się zająć opracowaniem nowych zasad jego funkcjonowania. Pierwsze uwagi padły już podczas sesji.

— Mamy, jako przedstawiciele samorządu, doświadczenia co do wad obecnego systemu. Mówią też o nich sami mieszkańcy miasta — podkreślił Henryk Gawroński w imieniu swoim i Ryszarda Turleja. — Do takich wad należy m.in. brak możliwości zgłaszania projektów ogólnomiejskich oraz trudności z "przebiciem" się przez głosowanie niewielkich przedsięwzięć, zgłaszanych przez małe środowiska.

Jednak największą wadą, według obu radnych, jest możliwość "pompowania" w głosowaniu projektów, którymi zainteresowane są duże wspólnoty bądź spółdzielnie, chociaż same przedsięwzięcia nie mają - jak podkreślił Henryk Gawroński - szczególnie szerokiego obywatelskiego charakteru.

Przy tej okazji, radny zwrócił uwagę na niezdrową konkurencyjność budżetu obywatelskiego wobec programu "Przyjazne przestrzenie - Moje podwórko". Według niego, nie ma się co dziwić, że wspólnoty nie są zainteresowane kupnem lub dzierżawą działek przylegających do ich budynków, bo po pierwsze wiąże się to z obciążeniem podatkiem od nieruchomości, a po drugie - i tak można wystąpić o np. budowę miejsc parkingowych i obudów do śmietników z budżetu obywatelskiego.

— Wnioskujemy zatem, żeby na etapie przygotowywania założeń do budżetu obywatelskiego na rok 2015 potraktować ww. programy jako spójne i tak dostosować ich regulaminy, aby nie były one konkurencyjne i aby budżet obywatelski wspierał inicjatywy na terenach stricte publicznych, a program „Przyjazne przestrzenie – Moje podwórko” na terenach wszystkich wspólnot mieszkaniowych — zaproponował Henryk Gawroński.
gog
Czytaj również: Zagłosowali i mają parking

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB