Sobota, 19 czerwca 2021. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Głos miało Zawodzie. Skazani na śmieci, szamba i terror tirów?

2014-03-20 12:00:16 (ost. akt: 2014-03-20 12:55:53)
Spotkanie odbyło się w Ratuszu Staromiejskim

Spotkanie odbyło się w Ratuszu Staromiejskim

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Wizja odbudowanej, tętniącej życiem Wyspy Spichrzów zderzyła się z obrazem zaśmieconych, słabo oświetlonych, ciągle zalewanych z powodu niesprawnej "deszczówki" ulic Zawodzia. Ulic, przy których wciąż jeszcze mieszkają ludzie, którzy są zdani na studnie i szamba. Tym razem prezydent spotkał się z elblążanami żyjącymi "za kanałem".

— Nabrzeże Wyspy Spichrzów powinno być zabudowane, ale nie kamienicami. W nawiązaniu do dawnego wyglądu tego miejsca, chcielibyśmy, żeby powstała tam "spichlerzowa" galeria handlowa, może też hotel i marina. Nie zgodzimy się, żeby było to jakieś byle co. Przyjeżdżali już do Elbląga inwestorzy, którzy chcieli nad rzeką stawiać blaszak... Wyspa Spichrzów ma tętnić życiem — snuł przed elblążanami z Zawodzia wizje ich dzielnicy Jerzy Wilk, prezydent Elbląga.

Wokół tylko śmieci

— Ale za ile to ma być lat? — kilku uczestników spotkania prawie jednocześnie wykrzyczało to pytanie.
Prezydent nie odpowiedział im wprost.
— Pamiętam czasy, gdy na Starym Mieście stała tylko katedra i rosły krzaki. Wierzę, że i Zawodzie powróci do życia. Chcemy tak m.in. zagospodarować fosę miejską: oczyścić ją, wybudować deptak ze ścieżką rowerową, postawić ławeczki. To będzie piękne miejsce do spacerów rodzinnych.

Na razie jednak na Zawodziu pięknie nie jest.
— Zewsząd otaczają nas śmieci. Kierowcy tirów zrobili sobie z naszej okolicy wysypisko odpadów. Przy kanale to nawet ktoś pewnego razu posprzątał. Niestety, worki ze śmieciami zostały. Psy i wiatr już je porozwlekały po całej okolicy. Zrobił się z tego jeden wielki śmietnik — z przejęciem opowiadała jedna z obecnych na sali kobieta.
Prezydent próbował wyjaśnić, że w kwietniu rozpocznie się akcja "Posesja" i śmieci znikną.
— To jest trzeci świat — ripostowała jedna z mieszkanek ul. Szańcowej. — My bardzo dbamy o naszą posesję, ale co z tego, skoro zaraz za jej granicami zaczyna się śmietnisko, nie ma chodników, teren jest nieoświetlony...

Skończyć z terrorem tirów

— Mówię w imieniu mieszkańców ze "starej" Grochowskiej. Kiedy pod naszymi oknami przestaną jeździć tiry? Nasze domy pękają, a nikt się tym nie przejmuje — alarmowała jedna z mieszkanek.
— Czas już skończyć z terrorem tirów — poparł ją inny uczestnik spotkania z ul. Stawidłowej. — Można to zrobić w prosty sposób. Odcinek od ul. Orlej aż do straży granicznej powinien być zamknięty dla tirów.
Prezydent obiecał, że sprawie się przyjrzy i - jeżeli będzie taka możliwość - ruch tirów zostanie ograniczony.

Mieszkańcy jeden przez drugiego zaczęli zgłaszać swoje bolączki związane z zamieszkiwaniem właśnie w tej okolicy. Prezydent nie nadążał z odpowiedziami, ograniczając się wreszcie do zapewnień, że jego asystent interwencje zapisze i zainteresowani otrzymają odpowiedź na piśmie bądź telefonicznie.

Skazani na szamba
Niektóre interwencje były naprawdę zaskakujące. Okazało się, że na Zawodziu mieszkają jeszcze rodziny, które nie mają bieżącej wody, za to mają w swojej studni "całą tablicę Mendelejewa". Najemca z Orlej 1 dopytywał się, czy dom, który "był przeznaczony do wyburzenia jeszcze za Gierka" zostanie wreszcie rozebrany. W odpowiedzi usłyszał, że w najbliższych latach nie jest to przewidziane.

Lekką konsternację w słuchających wzbudził mieszkaniec ul. Nowodworskiej, który próbował się dowiedzieć, czy do trzech domów przy tej ulicy będzie doprowadzona kanalizacja.
— Już prezydent Słonina chwalił się, że całe miasto jest skanalizowane — mówił mężczyzna. — A my do dzisiaj jesteśmy skazani na szamba.

Ludzie pytali też o możliwość doprowadzenia do ich domów ciepła z sieci miejskiej. Prezydent zapewnił, że zależy to tylko od ich woli, bo EPEC jest zainteresowany zdobywaniem nowych klientów. Firma na własny koszt buduje węzły cieplne. Tylko rozprowadzenie sieci po budynku należy do właścicieli mieszkań.
gog


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ]]][[[ #1354698 | 78.88.*.* 20 mar 2014 19:19

    dobra wola mieszkańców w sprawie doprowadzenia ciepła do naszych domów jest tylko trzeba zmienić zarządce budynków na ZAWODZIU .

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz