Sprawdzą, 
co szóstoklasiści mają w głowie?2014-04-01 08:00:00(ost. akt: 2014-04-01 07:58:25)
 
W Elblągu tegoroczny egzamin przeprowadzony zostanie w 19 szkołach. Weźmie w nim udział 1041 uczniów

 
W Elblągu tegoroczny egzamin przeprowadzony zostanie w 19 szkołach. Weźmie w nim udział 1041 uczniów

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Dziś, dokładnie o godz 9 rozpocznie się sprawdzian szóstoklasisty. W Elblągu i powiecie elbląskim przystąpi do niego ponad 2 tysiące uczniów. Będzie to pierwszy tak poważny egzamin w ich życiu.


Sprawdzian przeprowadzany w szóstej klasie szkoły podstawowej jest powszechny i obowiązkowy. Muszą do niego przystąpić wszyscy uczniowie, zarówno szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, jak i słuchacze szkół podstawowych dla dorosłych. Jest to bowiem jeden z warunków ukończenia szkoły.


W Elblągu tegoroczny egzamin przeprowadzony zostanie w 19 szkołach. Weźmie w nim udział 1041 uczniów. Będą oni mieli godzinę na rozwiązanie testu. Ten ma wykazać jak radzą sobie z czytaniem, pisaniem, a także rozumowaniem, korzystaniem z informacji i wykorzystywaniem wiedzy w praktyce. Poszczególne części sprawdzianu pokażą również jak opanowali materiał z języka polskiego, przyrody i matematyki.


Sprawdzianu co prawda nie można nie zdać, ale jego wynik jest ważny. Od niego zależy bowiem, w którym gimnazjum dziecko będzie kontynuowało naukę, o ile wybierze szkołę spoza swojego regionu. Wyniki umieszczone będą na specjalnych zaświadczeniach wydawanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Szóstoklasiści dostaną je na zakończenie roku szkolnego wraz ze świadectwami. Wstępne wyniki poznamy trochę wcześniej. Jednak zestawy zadań opublikowane zostaną już dzisiaj, po południu na stronie www.cke.edu.pl. 


Tegoroczny sprawdzian będzie ostatnim przeprowadzonym według formuły obowiązującej od 2002 roku. Ta zmieni się już w przyszłym roku.

naj

Źródło: Dziennik Elbląski