Poniedziałek, 5 czerwca 2023. imieniny: Bonifacego, Kiry, Waltera

MPO testuje nową biośmieciarkę


. Zabiera 13 ton odpadów

2014-04-01 11:18:00 (ost. akt: 2014-04-01 11:22:36)
W poniedziałek po raz pierwszy zebrane przez "tubę" odpady biodegradowalne trafiły na kompostownię w Zakładzie Utylizacji Odpadów w Rubnie Wielkim

W poniedziałek po raz pierwszy zebrane przez "tubę" odpady biodegradowalne trafiły na kompostownię w Zakładzie Utylizacji Odpadów w Rubnie Wielkim

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Od dwóch dni Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania testuje nową śmieciarkę na odpady biodegradowalne. 
— To jest skrzyżowanie szczelnej cysterny z betoniarką. — W firmie nazywamy go "tubą" — obrazowo opisuje testowany pojazd Michał Wawryn, dyrektor MPO.


"Tuba" może jednorazowo pomieścić w sobie 13 ton odpadów. 
— Trawa, liście, drobniejsze gałęzie, ziemniaczane obierki, resztki żywnościowe - to wszystko może być przez tą śmieciarkę zbierane i "przemielone". Nie ukrywam, że bardzo nam na kupnie takiego samochodu zależy, chociaż nie jest on tani. Mam nadzieję, że z uda nam się z jakiegoś unijnego programu zdobyć pieniądze na ten cel. 


W poniedziałek nietypowa śmieciarka zbierała "zielone" odpady głównie z Zatorza i Warszawskiego Przedmieścia (pięty sektor). Pojawi się też ona m.in. na osiedlach Nad Jarem, Kamionka (sektor drugi) i na Zawadzie (sektor pierwszy). 
Żeby taki zakup był opłacalny, pojazd musiałby zbierać ok. tysiąca ton odpadów biodegradowalnych w miesiącu.

Dyrektor MPO zapewnia, że wie, jak zbiórkę "bio" usprawnić i jak zachęcić do niej elblążan. Na razie jednak, nie chce swojego pomysłu zdradzić. Zapowiada, że podzieli się nim mniej więcej w połowie kwietnia. A na razie zachęca mieszkańców z obsługiwanych przez MPO sektorów - oczywiście tych, którzy na razie nie mają dostępu do specjalnych pojemników - do gromadzenia bioodpadów w foliowych workach i zostawiania ich przy obudowach śmietników.


— Do "tuby" przytwierdzony jest na stałe 1100-litrowy pojemnik, do którego możemy najpierw wsypywać zawartość reklamówek. Samej folii w tych odpadach nie może być — podkreśla Michał Wawryn.
gog

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Cukierek #1364423 | 46.204.*.* 1 kwi 2014 16:30

    Tak, tak a świstak siedzi i zawija w papierki...:-D

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz