środa, 23 czerwca 2021. Imieniny Albina, Wandy, Zenona

"Sytuacja bardzo niezręczna" na forum związku miast

2014-04-15 13:00:00 (ost. akt: 2014-04-15 12:38:24)
Od lewej: Janusz Hajdukowski i Jerzy Wcisła

Od lewej: Janusz Hajdukowski i Jerzy Wcisła

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski


— Właśnie upłynął rok od referendum, w którym mieszkańcy odwołali poprzedniego prezydenta i Radę Miejską, w tym również mnie, jako jej wiceprzewodniczącego — mówi prezydent Elbląga Jerzy Wilk. — Niepokojące jest to, że niektórzy do dzisiaj nie potrafią się pogodzić ze zmianą władzy.
Uwagę prezydent skierował pod adresem Jerzego Wcisły, poprzedniego przewodniczącego Rady Miejskiej i delegata Związku Miast i Gmin Morskich.

Tę funkcję "przejął" od niego - decyzją Rady Miejskiej z 14 listopada ubiegłego roku - Janusz Hajdukowski, wiceprezydent Elbląga. Obaj panowie spotkali się w połowie ubiegłego tygodnia na forum Związku Miast i Gmin Morskich.


— Gdy Janusz Hajdukowski zgłosił się po mandat delegata, okazało się, że pobrał go już Jerzy Wcisła — opowiadał prezydent. — Co więc miał zrobić? Wydrzeć mandat panu Wciśle? Sytuacja była bardzo niezręczna.


Jerzy Wcisła przegłosował m.in. w imieniu Elbląga uchwałę w sprawie budżetu związku na ten rok. Delegaci poparli też zamiar budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, na czym bardzo Elblągowi zależało.— Zastanawiamy się teraz, czy uchwały przyjęte przez związek są prawomocne, skoro jeden z uczestników głosowania delegatem nie był — dzielił się swoimi wątpliwościami Jerzy Wilk. — To będą musieli rozstrzygnąć prawnicy.


Jerzy Wcisła nic niewłaściwego w swoim postępowaniu nie widzi.

— Nic o tym nie wiem, że nie jestem już delegatem Elbląga w Związku Miast i Gmin Morskich. Nikt mnie o tym nie poinformował — zapewnił wczoraj Jerzy Wcisła. — Do Jastarni pojechałem jako przedstawiciel marszałka. W biurze związku zapytałem, czy pan Hajdukowski będzie miał prawo głosu w imieniu Elbląga. Usłyszałem, że nie, bo żadna informacja o zmianie delegata do związku nie dotarła. I to mi wydano mandat uprawniający do głosowania. 


Jerzy Wcisła uważa, że to miasto nie dopełniło formalności i stąd wzięło się całe zamieszanie.
Janusz Nowak, przewodniczący Rady Miejskiej, w rozmowie telefonicznej z dyrektorem biura ZMiGM usłyszał, że rzeczywiście żadna informacja o zmianach w Elblągu do związku nie dotarła.


— Zaraz po wyborze delegatów do wszystkich związków, biuro rady wysłało do nich odpowiednie uchwały. Ale w zwykłych listach, nie mamy więc żadnych potwierdzeń — podkreśla przewodniczący. — W tej sytuacji nie ma co szukać winnych. Od razu poleciłem wysłanie ich jeszcze raz, tym razem listami poleconymi.


Jednocześnie Janusz Nowak uspokaja, że uchwały podjęte przez delegatów nie stracą ważności.
— O przyjęciu uchwał decyduje większość delegatów, więc nawet gdy głos pana Wcisły będzie unieważniony, wyniki głosowania się nie zmienią — podkreślił przewodniczący.
gog

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB