Sobota, 19 czerwca 2021. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Chcą ładnego otoczenia. Nowych chodników, ławek i fontanny

2014-04-27 18:18:09 (ost. akt: 2014-04-27 18:23:11)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Mieszkańcy Śródmieścia podczas spotkania z prezydentem miasta dopominali się o odnowę chodników, więcej ławeczek przy głównych trasach pieszych oraz o zrobienie porządku ze straszącymi, "zapomnianymi" przez inwestorów działkami.

— Czy doczekam czasów, że będę mógł chodnikiem dojść do swojego domu bez obaw, że wpadnę w jakąś dziurę i stracę równowagę? — zapytał elblążanin z ul. Królewieckiej zaraz na początku spotkania prezydenta Jerzego Wilka z mieszkańcami Śródmieścia.
Mieszkańcy sypali też przykładami innych zaniedbanych chodników. Najczęściej chodziło o krótkie odcinki, np. przy Mącznej, Kwiatowej, czy na Zaciszu.

Za kilka tysięcy złotych
— Takich zaniedbanych miejsc w Elblągu jest bardzo dużo — przyznał prezydent Wilk. — Przy pomocy firm komunalnych będziemy się starali doprowadzać je do porządku. Nasi poprzednicy chcieli zlikwidować Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów. A ono jest potrzebne. Mam nadzieję, że coraz więcej takich drobnych prac będziemy mogli zlecać naszym firmom komunalnym. Giganty budowlane nie będą przecież zabiegały o zlecenia za kilka tysięcy złotych.
Starsi mieszkańcy dopominali się o więcej ławeczek w centrum miasta.
— Ławeczki, patrząc od strony szkoły muzycznej, są już stawiane — zapewnił prezydent. — Niebawem kilka z nich pojawi się też przy fontannie na Placu Słowiańskim. Dopóki nie zakończy się przebudowa "pięćsettrójki" będą one stały tylko od strony hotelu.
Jedna z uczestniczek spotkania zapytała, dlaczego nikt w mieście nie pomyśli o podświetleniu fontanny przy ul. 1 Maja.
— Nawet w mniejszych miejscowościach fontanny są podświetlane. A nas na to nie stać? — dopytywała się kobieta.
Anna Kulik, dyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, zdradziła, że miasto ma inne plany związane z fontanną przy 1 Maja. — Chyba już przyszedł czas, żeby nieckę z wodą zlikwidować i w jej miejscu wybudować fontannę posadzkową, tak, żeby dzieci mogły po niej biegać — podkreśliła pani dyrektor. — Oczywiście, wtedy podświetlenia też by nie zabrakło.

Na razie miasta nie stać
Uczestnicy spotkania pytali też, kiedy fontanna pojawi się na Placu Dworcowym i czy można liczyć na odtworzenie fontanny, zdobiącej niegdyś osiedle Władysława IV?
Prezydent zapewnił, że wyznaczone pod fontannę miejsce, wciąż na nią czeka. Od tego pomysłu miasto nie odstąpiło.
— Teraz zimą stawiana jest tam choinka, a wiosną sadzone kwiaty. Fontanna miała kosztować 700 tys. zł. Miasta wciąż na nią nie stać. Ale jeżeli na ten cel uda nam się pozyskać pieniądze z unii, na pewno ją wybudujemy — zapewnił Jerzy Wilk.
Prezydent powiedział też, że pamięta fontannę przy Władysława IV. Obiecał też, że temat rozpatrzy.
— Na pewno trzeba byłoby taką fontannę od nowa zaprojektować, bo teraz nie ma tam przyłącza wody — zastrzegła Anna Kulik.

Kary dla spóźnialskich
Jedna z mieszkanek Śródmieścia zwróciła uwagę na szpecące tę dzielnicę, niedoszłe place budów, dzisiaj zarośnięte zielskiem i często zaśmiecone. Kobieta dopytywała się, dlaczego miasto nie dyscyplinuje właścicieli tych działek.
— W starych umowach notarialnych nie było zapisów zobowiązujących właścicieli do rozpoczęcia budowy w określonym czasie. I to jest rzeczywiście kłopot — przyznał prezydent. — Takich inwestorów możemy karać co najwyżej za nieporządek na ich nieruchomości i to robimy.
Prezydent przypomniał też, że inwestorzy, którzy do umów mieli wpisane terminy rozpoczęcia prac, a się z nich nie wywiązali, teraz muszą płacić kary.
— Na inwestora, który miał wybudować hotel między stacją paliw przy al. Tysiąclecia i ul. 3 Maja już dwa razy nałożyliśmy kary po 100 tys. zł. Teraz będziemy je naliczali po raz trzeci, chociaż firma odwołała się do sądu — poinformował prezydent.
Jeszcze większych kar może spodziewać się inwestor, który miał wybudować market budowlany przy ul. Żuławskiej. Prace miały się rozpocząć najpóźniej w 2010 r. Nie rozpoczęły się do dzisiaj. gogŹródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. WK #1384424 | 193.109.*.* 28 kwi 2014 09:49

    Ławeczki..., ja czekam na ulicę i chodnik przy moim domu kilkadziesąt lat. Kochani włodarze naliczają mi takie same podatki, jak Wam.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ]]][[[ #1384199 | 93.105.*.* 27 kwi 2014 20:39

    wiecie co dostaniecie ?to samo ci ZAWODZIANIE figę z makiem .

    ! - + odpowiedz na ten komentarz