Poniedziałek, 14 czerwca 2021. Imieniny Bazylego, Elizy, Justyny

Rowerem przez krainę bizonów w Godkowie

2014-05-04 12:00:00 (ost. akt: 2014-05-06 23:58:35)
Na szlaku możemy obejrzeć m.in. hodowlę bizonów w Kwitajnach Wielkich

Na szlaku możemy obejrzeć m.in. hodowlę bizonów w Kwitajnach Wielkich

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Biegnący przez gminę Godkowo czerwony szlak rowerowy "W krainie bizonów" to świetna propozycja jednodniowej wycieczki rowerowej. Czekają nas wspaniałe punkty widokowe, piękne lasy i aleje pomnikowych drzew. Rowerzystom towarzyszy cisza i spokój. Wszędzie można spotkać ślady bogatej historii tych okolic.

Długość oznakowanego szlaku to 31,5 km. Szlak rozpoczyna się w Godkowie. Potem kolejno mijamy: Kolonię Szymbory, Osiek, Kwitajny Wielkie, Dobre, Łępno, Podągi, Lesiska, Ząbrowiec i wracamy do Godkowa. Szlak prowadzi w większości drogami asfaltowymi, częściowo przebiega przez las. Natężenie ruchu jest małe, poza odcinkiem drogi wojewódzkiej nr 513 w Godkowie.

Atrakcje na szlaku bizonów

W Godkowie obejrzymy cerkiew grekokatolicką pw. Opieki Matki Boskiej z Kupnej z 1729 roku. Została tu przeniesiona z Podkarpacia i odrestaurowana.

W Osieku warty obejrzenia jest kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Kościół pochodził z czasów krzyżackich, ale dopiero w 1709 roku wybudowano murowany z drewnianą wieżą, którą przebudowano na murowaną w latach 1788-91 i odbudowano po pożarze w 1832 roku. Na wieży kościoła widoczne są czynne trzy zegary, a obok kościoła posadowiono kamień z herbem rodziny zu Dohna. Z licznych w Osieku domów podcieniowych pozostał tylko jeden.

W Kwitajnach Wielkich znajduje się prywatna hodowla bizonów amerykańskich.

Tuż przy szlaku rowerowym z Podąg w kierunku Lesisk znajdują się okazałe, pomnikowe dęby i lipy.

W Ząbrowcu, najwyżej położonej wsi w gminie Godkowo możemy podziwiać piękne krajobrazy, gdyż miejscowość otoczona jest licznymi pagórkami, w tym najwyższym wzniesieniem Górą Czubatką (169,3 m n.p.m.).

Szlakiem administruje Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski.
Tu przewodnik on-line po krainie bizonów

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB