Wtorek, 31 stycznia 2023. imieniny: Joanny, Ksawerego, Luizy

Święty Gaj czeka na dwa tysiące pielgrzymów

2014-05-10 07:00:00 (ost. akt: 2014-05-10 22:07:15)
Pielgrzymi wyruszają do Świętego gaju sprzed elbląskiej katedry

Pielgrzymi wyruszają do Świętego gaju sprzed elbląskiej katedry

Autor zdjęcia: Grażyna Wosińska

Uroczystości ku czci świętego Wojciecha w Świętym Gaju przyciągają setki pielgrzymów. Nie inaczej będzie i w tą sobotę. Do wsi może przybyć nawet dwa tysiące pielgrzymów.

— Spodziewamy się nawet dwóch tysięcy wiernych z różnych miejscowości Diecezji Elbląskiej: Malborka, Pasłęka, Elbląga, Dzierzgonia i Małdyt, a także z Olsztyna — mówi ks. Mirosław Bułecki. — Dotrą do nas pieszo, na rowerach i autokarami. 

— Pielgrzymi ze swoich parafii wyruszą rankiem w sobotę. Pierwsze grupy powinny do nas dotrzeć około godziny 14 — mówi ks. Mirosław Bułecki, kustosz Sanktuarium Świętego Wojciecha w Świętym Gaju.
Pół godziny później, przy ołtarzu polowym, odbędzie się powitanie wszystkich pielgrzymów. Procesja z relikwiami św. Wojciecha wyruszy z kościółka w Świętym Gaju do ołtarza polowego o godz. 14.45. O godz. 15 rozpocznie się msza św., której będzie przewodniczył biskup elbląski dr Jan Styrna. On też wygłosi homilię. Tego dnia będzie również okazja do spotkań wiernych z różnych wspólnot parafialnych.
W niedzielę w św. Gaju odbędzie się IV Wojciechowy Przegląd Chórów. Rozpocznie się o godzinie 12 mszą św. w kościele. Występy zaplanowano na godz. 13.

— Zaśpiewa pięć zespołów: Buczyna z gminy Rychliki, Melodie z gminy Godkowo, chór z parafii bł. Jerzego Matulewicza z Pasłęka, chór z Zalewa oraz Schola z Kmiecina — wylicza kustosz. — Każdy z nich wykona trzy pieśni w tym jedną o św. Wojciechu. Oprócz tych tradycyjnych utworów poświęconych patronowi Diecezji Elbląskiej, usłyszymy również utwory które zostały skomponowane przez uczestników przeglądu. Wydarzenie zapowiada się więc bardzo ciekawie.


Przegląd nie ma charakteru konkursowego. Śpiewacy w nagrodę otrzymają pamiątkowe, artystycznie wykonane kafle, przedstawiające jedną ze scen z Drzwi Gnieźnieńskich. Co roku jest to inna scena. Chóry, które co roku biorą udział w przeglądzie mogą je kolekcjonować.
O godzinie 16 rozpocznie się poczęstunek i wspólne biesiadowanie.
naj

Źródło: Dziennik Elbląski