Niedziela, 5 grudnia 2021. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Współpraca z obopólną korzyścią

2014-05-14 14:21:41 (ost. akt: 2014-05-14 14:23:38)

Autor zdjęcia: arch. UM w Elblągu

Prezydent Jerzy Wilk powołał Elbląską Radę Klastrów. Skupia ona około 150 lokalnych przedsiębiorców zatrudniających w sumie 2,5 tysiąca osób. Roczne obroty tych firm znacznie przekraczają 600 mln złotych. Współpraca samorządu z biznesem ma przynieść obu stronom wymierne korzyści.

Elbląska Rada Klastrów (ERK) to pierwsze tego typu zrzeszenie przedsiębiorców w kraju. W jej skład wchodzi osiem branżowych klastrów, działających na zasadzie stowarzyszeń. Decyzja o powołaniu Rady zapadła pod koniec kwietnia 2014 roku, na początku maja weszła w życie.

 To niewątpliwie nasz sukces, prezydenta, miasta i przedsiębiorców – ocenia Tadeusz Sznaza, przewodniczący ERK. – Dzisiaj ciężko działać w pojedynkę, przedsiębiorstwa powinny się konsolidować. Będziemy teraz nakłaniali inne firmy z poszczególnych branż, aby łączyły się w klastry.

Obecność w klastrze daje przedsiębiorstwom szereg korzyści i pozwala wzmocnić ich przewagę konkurencyjną, np. poprzez wspólne zakupy energii, czy wspólny zakup określonych usług. Dzięki zrzeszaniu się, przedsiębiorcom będzie łatwiej pozyskać dotacje z nowej perspektywy unijnej – np. na szkolenia dla pracowników.Jestem bardzo zadowolony, że udało się powołać Radę Klastrów i mam nadzieję, że to ułatwi rozwój Państwa firmom, czego efektem będą nowe miejsca pracy – mówi Jerzy Wilk.

Rada klastrów będzie stanowiła „ciało doradcze” dla prezydenta. Przedsiębiorcy działający na lokalnym rynku najlepiej znają bariery i ograniczenia, które utrudniają im rozwój, a na które wpływ ma samorząd.

Ma Pan szeroką reprezentację różnych branż, gotową konsultować szereg spraw i wspierać działania samorządu – zapewnił Tadeusz Sznaza.
Zgodnie z podpisanym przez prezydenta Elbląga zarządzeniem, władze miasta będą współpracowały z ERK m.in. poprzez: zaciąganie opinii na temat projektów uchwał i decyzji dotyczących szeroko pojętej przedsiębiorczości, konsultowanie działań w zakresie promocji gospodarczej – w tym promocji na terenie obwodu kaliningradzkiego - a także planów rozwoju szkolnictwa w mieście, w szczególności w zakresie szkolnictwa zawodowego.

Rada z kolei ma wspierać działania samorządu zmierzające do poprawy lokalnych uwarunkowań gospodarczych, tworzyć koncepcje programów rozwoju przedsiębiorczości, wspierać firmy z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

W skład ERK wchodzą przedstawiciele ośmiu klastrów branżowych działających w naszym mieście: informatyczny, turystyczny, spożywczy, medyczny, kultury, meblowy, metalowo-maszynowy oraz medialny.
UM w Elblągu

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. buraki nie granaty #1395845 | 178.180.*.* 14 maj 2014 22:15

    http://www.youtube.com/watch?v=MXjNHqRBI rY

    ! - + odpowiedz na ten komentarz