Poniedziałek, 21 czerwca 2021. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Stanowisko UM w sprawie wystawy

2014-05-22 14:06:59 (ost. akt: 2014-05-22 14:13:26)

W związku z wcześniejszym zakończeniem prezentacji w krużganku Centrum Sztuki Galeria EL wystawy dokumentującej film „Podróż” autorstwa Martyny Tokarskiej i Liliany Piskorskiej pragniemy wyjaśnić motywy podjęcia niniejszej decyzji.

Niefortunnym było połączenie w jednym czasie w Centrum Sztuki Galerii EL wystawy Interaktywny Plac Zabaw, skierowanej do najmłodszych dzieci, z dyskusyjną wystawą obyczajową autorstwa obu Pań. Spowodowało to, że część rodziców po odwiedzeniu wystawy interweniowała w tej sprawie do władz miasta. Do Urzędu Miejskiego wpłynęła również skarga jednego z mieszkańców w formie mailowej.

Z otrzymanych od dyrektora Centrum Sztuki Galeria EL informacji wynikało, że wystawa czynna będzie od 9 maja do Nocy Muzeów włącznie. Po tym wydarzeniu pracownicy Galerii EL zdemontowali ją. Zbiegło się to w czasie z napływającymi skargami od mieszkańców. Po zapoznaniu się ze szczegółami użyczenia wystawy dyrektor poinformował, że powinna ona być jednak eksponowana do końca maja. Tak właśnie wyglądał kontekst podjęcia decyzji o skróceniu wystawy.

Pragniemy podkreślić, że choć Centrum Sztuki Galeria EL jest instytucją miejską, to władze samorządowe nie decydują, jakie wystawy są tam prezentowane. Podobnie dyrektor i kuratorzy wystaw nigdy nie konsultowali z władzami miasta ich treści.

Biorąc jednak pod uwagę skargi części rodziców odwiedzających w ostatnich tygodniach Galerię EL, władze miasta podjęły interwencję u dyrektora tak, aby prezentacja zdjęć Pań Tokarskiej i Piskorskiej została skrócona i nie łączyła się z wystawą dla dzieci.

Pragniemy zapewnić, że władze Elbląga, nawet jeśli nie zgadzają się z treściami prezentowanymi przez niektórych artystów, nie są przeciwko wolności ich wypowiedzi.
Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga
Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB