Sobota, 19 czerwca 2021. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Wspaniały jubileusz wspaniałej placówki. 60-lecie SOSW nr 2 w Elblągu

2014-05-30 18:49:01 (ost. akt: 2014-05-30 19:04:29)

Autor zdjęcia: nadesłane/Marzena Żachowska

Ta placówka nigdy nie była jedynie instytucją oświatową. Jest to miejsce szczególne, miejsce stworzone przez pokolenia nauczycieli entuzjastów, uczniów i ich rodziców. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Elblągu, którego patronem jest Janusz Korczak, właśnie obchodzi 60-lecie istnienia.

30 maja 2014 roku w murach Biblioteki Elbląskiej miało miejsce uroczyste spotkanie z okazji jubileuszu Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego nr 2 w Elblągu: 60-lecie powstania oraz 35-lecie nadania Placówce imienia Janusza Korczaka.

Każdy jubileusz łączy przeszłość z przyszłością, tradycję z nowoczesnością, doświadczenie z młodością. A Ośrodek nigdy nie był jedynie instytucją oświatową, jest to miejsce szczególne, miejsce stworzone przez pokolenia nauczycieli entuzjastów, uczniów i ich rodziców. Wokół Placówki zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące, otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci, tak też było dziś.

Ośrodek jest znakomitym rzecznikiem idei „Nie podnosić, a wznosić”, co wskazuje kierunek działania nastawiony na akceptację i wsparcie, gdyż jego nadrzędnym celem jest wspomaganie rozwoju dzieci, uczniów, wychowanie młodzieży oraz wparcie rodziny w długotrwałym procesie akceptacji dziecka z niepełnosprawnością.
Ta odpowiedzialna troska o dzieci podpowiada pozytywne zmiany i wymaga od pracowników poszukiwania nowatorskich, aktywnych i ciekawych metod i form pracy, realizowania projektów i programów o znaczących walorach edukacyjno–wychowawczych i terapeutycznych. To dążenie do tego, aby dziecko, uczeń, wychowanek, znaleźli odpowiednie wsparcie w wieku przedszkolnym i szkolnym tak, by mogli funkcjonować w środowisku społecznym z radością i bez kompleksów. Dlatego też tak często wykorzystuje się w Placówce dorobek patrona, a kierunek pracy wyznaczają jego słowa: „Pomóżmy dziecku, by każdy z nich stał się tym, kim stać się może”.
Przygotowany specjalnie na uroczystość Jubileuszu program artystyczny pt. „Jak Korczak odmienił losy mojej rodziny” w wykonaniu uczniów i nauczycieli Placówki pokazał gościom uroczystości, jak zgubne w skutkach może być lekceważenie słów Starego Doktora, kiedy zapomnimy "…dać dziecku całe powietrze, słońce, całą życzliwość, jaka mu się należy, niezależnie od zasług czy win, zalet czy przywar". Występ dzieci nie jednego z gości uroczystości wzruszył i zachęcił do głębokich przemyśleń.

Placówka na przestrzeni lat zmieniała swoje oblicze. Była i jest modernizowana, unowocześniana oraz przystosowywana do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Obecnie wizytówką Ośrodka są bogato wyposażone sale edukacyjne, pracownie, gabinety, nowo powstałe sale rehabilitacji, integracji sensorycznej, sala doświadczania świata.
W planach jest sala fizjoterapii, skomunikowanie piętra grup wychowawczych z pomieszczeniami przedszkola.

Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy nr 2 w Elblągu to piękna historia, wspaniała teraźniejszość, ale również przyszłość. To budynki, tereny zielone, gabinety specjalistyczne, programy, projekty, zadania, sukcesy. To rzeczywistość, którą tworzą ludzie, którzy swą codzienną, trudną pracą starają się być godnymi słów Janusza Korczaka „Być człowiekiem znaczy posiadać kryształową moralność, nieograniczoną tolerancyjność, do pasji posuniętą pracowitość, dążyć do ciągłego uzupełniania swego wykształcenia, pomagać innym”. I te postawy, tak charakterystyczne dla pracowników Ośrodka, podkreślali w swych wystąpieniach Marek Pruszak, wiceprezydent Elbląga, Barbara Sochal, przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka w Warszawie, przedstawicielka Warmińsko–Mazurski Kuratora Oświaty oraz inni znamienici goście uroczystości.

Dyrekcja Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego nr 2 w Elblągu pragnie wyrazić serdeczną wdzięczność tym wszystkim, którzy wspierają Placówkę w działalności edukacyjnej, wychowawczej, opiekuńczej i rewalidacyjnej, Tym, którzy pomagają nam sprostać surowym wymaganiom dzisiejszych czasów – to dla nas wielka radość i przywilej, dziękujemy!
Dyrekcja Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego nr 2 w Elblągu

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB