środa, 18 maja 2022. Imieniny Alicji, Edwina, Eryka

Graj o wakacyjny staż. Zyskaj zawodowe doświadczenie

2014-06-02 20:05:00 (ost. akt: 2014-06-02 17:34:52)
Tomasz Chętnik, przewodniczący Rady Elbląskiej Izby Gospodarczej: Korzystamy z doświadczeń Gdańska. Tam "gra o staż" toczy się już po raz dwunasty

Tomasz Chętnik, przewodniczący Rady Elbląskiej Izby Gospodarczej: Korzystamy z doświadczeń Gdańska. Tam "gra o staż" toczy się już po raz dwunasty

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Jeszcze tylko kilka dni na zgłoszenie swojej kandydatury mają młodzi ludzie, którzy chcieliby podjąć "grę o wakacyjny staż". Jej zwycięzcy nie zarobią może wiele, ale za to zyskają trochę doświadczenia zawodowego i - jeżeli zabłysną przed pracodawcą - szansę na stałe zatrudnienie.

Do udziału w projekcie "Gra o wakacyjny staż" zaprasza absolwentów (z tego i z ubiegłego roku) Elbląska Izba Gospodarcza i elbląski ratusz.
— Pierwszy etap "gry" już się zakończył. Do 30 maja czekaliśmy na zgłoszenia od przedsiębiorców, którzy chcieliby zorganizować u siebie staże dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych i szkół wyższych. Wcześniej wysłaliśmy do nich ponad 300 zaproszeń. Pozytywnie odpowiedziało 14 firm. Łącznie zaproponowały one 24 miejsca stażowe — informuje Tomasz Chętnik, przewodniczący Rady EIG.

Co najmniej tysiąc złotych
Od poniedziałku młodzi ludzie mogą już zgłaszać swoje kandydatury pod elektronicznym adresem: elblag@rigp.pl. Koszty każdego stażu wzięły na siebie firmy. To od nich zależy, czy przyjmą one do siebie młodego człowieka na miesiąc, dwa, czy trzy miesiące. Od ich woli będzie też zależało wynagrodzenie stażysty. — Ale nie może to być mniej niż 1 tysiąc złotych brutto — zastrzega Tomasz Chętnik.
Zgłoszenia będą przyjmowane do południa, 9 czerwca. — Następnie, do 18 czerwca, firmy będą prowadziły z kandydatami rozmowy kwalifikacyjne. Nie będziemy ingerowali w ich przebieg, bo pracodawcy najlepiej wiedzą, jakich ludzi poszukują — podkreśla Tomasz Chętnik. — Nie będziemy też firmom narzucali formy umów, jakie będą ze stażystami podpisywali.
Staże rozpoczną się 1 lipca.

Programista i montażysta mebli
Wykaz stanowisk proponowanych przez pracodawców, biorących udział w "wakacyjnej grze o staż" można przejrzeć na stronie EIG oraz na stronach miasta: www.umelblag.pl i www.inwestycje.elblag.pl. M.in. możliwy jest staż na stanowisku programisty (dla 6 osób), asystenta projektanta, doradcy ds. ubezpieczeń, asystenta kierownika budowy, młodszego konsultanta ds. funduszy europejskich, montażysty mebli i asystenta elektryka.
Jak podkreśla Tomasz Chętnik, pomysł na "grę o wakacyjny staż" nie jest autorskim pomysłem elblążan.
— W tym względzie korzystamy z doświadczeń Gdańska. Tam "gra o staż" toczy się już po raz dwunasty. W tym roku tamtejsi przedsiębiorcy zgłosili aż 390 ofert. Ubiega się o nie 1694 młodych ludzi. Mamy nadzieję, że my też w kolejnych latach przynajmniej zbliżymy się do tych liczb.

Za rok czas nie będzie gonił
Autorzy elbląskiego projektu przyznają, że czas bardzo ich goni, dlatego absolwenci mają tak mało czasu na zgłoszenia, a firmy - na przeprowadzenie z nimi rozmów kwalifikacyjnych.
— Z tego powodu nawet się zastanawialiśmy, czy już w tym roku ruszać z projektem, czy poczekać do następnych wakacji — przyznaje Hanna Laska-Kleinszmidt, dyrektor Biura Prezydenta Miasta. — Ale podjęliśmy to wyzwanie. Przetrzemy szlaki i w przyszłym roku będzie łatwiej.
Podsumowanie projektu odbędzie się w październiku. — I to będzie dobry moment, żeby zaraz potem ogłosić już drugą edycję "gry o staż" — zapowiada Tomasz Chętnik. gog

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB