środa, 6 lipca 2022. imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Kongres Kobiet tym razem daleko od szosy

2014-06-05 08:37:23 (ost. akt: 2014-06-05 08:39:11)
Członkinie Kongresu Kobiet podczas kongresu w Warszawie

Członkinie Kongresu Kobiet podczas kongresu w Warszawie

Autor zdjęcia: arch. uczestniczek

W maleńkiej, podelbląskiej Węzinie, w najbliższą sobotę, spotkają się przedstawicielki kobiet wiejskich z wielu miejscowości naszego powiatu i województwa. Dokładnie w południe, w szkole podstawowej rozpocznie się tam I Regionalny Kongres Kobiet Wiejskich.— To pierwszy taki przypadek w ponad 6-letniej historii ogólnopolskiego stowarzyszenia, kiedy Kongres Kobiet postanowiły zorganizować u siebie mieszkanki wsi — mówi Jadwiga Król, pełnomocniczka Kongresu Kobiet w Elblągu. — Jest to pomysł Bożeny Lemierskiej ze Stowarzyszenia Lisowianka.


— Od czasu, gdy zaczęłam jeździć na kongresy postanowiłam sobie, by zorganizować taki kongres u mnie na wsi, by panie zobaczyły, jak to jest. Zaproponowane panele dyskusyjne są adekwatne do tego, co dzieje się na wsiach. A kobiety ze wsi powinny być tak samo traktowane, jak kobiety z miasta.Węzina w sobotę gościła będzie osoby ze stolicy, przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, a przede wszystkim przedstawicielki środowisk kobiecych z całego regionu. Panie chcą rozmawiać o sprawach im bliskich: jak radzić sobie z przemocą, której na wsi nie brakuje, jak pomóc rodzinom opiekującym się osobami starszymi czy niepełnosprawnymi, a także o tym że, mieszkając „daleko od szosy”, można być kobietą przedsiębiorczą.


— Wszystko to pod hasłem „Aktywność społeczno-zawodowa kobiet wiejskich”. Oprócz dyskusji, w której wezmą udział specjaliści i praktycy, organizatorzy zaplanowali sporo atrakcji i niespodzianek — dodaje Jadwiga Król.
W Parku Kobiet będzie można m.in. skorzystać z porad fryzjerskich i kosmetycznych, a także z bezpłatnych badań profilatycznych. Wstęp na Regionalny Kongres Kobiet Wiejskich jest bezpłatny


Organizatorami są: Elbląski Kongres Kobiet, Urząd Gminy Elbląg, Stowarzyszenie „Lisowianka”, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Elblągu.

sw


Program Regionalnego Kongresu Kobiet

12.00 Rozpoczęcie kongresu, powitanie gości, wystąpienia okolicznościowe
Panele dyskusyjne

12.30 – 14.00 „Aktywność kobiet wiejskich”

14.00 - 15.30 „Sytuacja osób niepełnosprawnych oraz osób starszych” 
Koncert – Barbara Suchodolska z zespołem

16.00 – 17.30 „Stop przemocy!” Źródło: Dziennik Elbląski