Piątek, 19 sierpnia 2022. imieniny: Emilii, Julinana, Konstancji

Aby wyszkolić kolejnych szkolących

2014-06-13 11:11:04 (ost. akt: 2014-06-13 08:20:53)

Autor zdjęcia: archiwum Światowid

Niemal dwa tygodnie trwały warsztaty stapiania szkła techniką fusingu w Centrum Spotkań Europejskich Światowid, które zostały przeprowadzone dla instruktorów ze Środowiskowego Domu Samopomocy Lazarus. Dzięki nim Lazarus może zaproponować niepełnosprawnym uczestnikom swoich zajęć jeszcze szerszą możliwość uczestniczenia w ciekawych warsztatach, które odwracają uwagę od choroby i pozwalają odkrywać talenty, kształcąc sprawność manualną.

W Centrum Spotkań Europejskich Światowid od 2 do 10 czerwca trwały warsztaty stapiania szkła przeprowadzone dla Elbląskiego Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej im. Św. Łazarza Lazarus, które jest organizacją pozarządową, działającą w obszarach pomocy społecznej i ochrony zdrowia, niosącą pomoc starszym, osamotnionym, chorym i niepełnosprawnym.

Lazarus jest miejscem, w którym następuje wszechstronna rehabilitacja osoby niepełnosprawnej, z depresją, osoby po udarach. Coraz częściej są to osoby w młodym wieku.

- Chcemy prowadzić zajęcia i opiekę w taki sposób, by nasi podopieczni powracali do swojego środowiska i pracy - mówi kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Lazarus, Paweł Gołębiewski. – Ważne jest poszukiwanie nowych, indywidualnych programów pomocy, rehabilitacji i terapii, które dodatnio wpłyną na aktywizację zawodową osób z różnymi dysfunkcjami.

W szkoleniu wzięli udział instruktorzy z różnych sal terapeutycznych: Andrzej Karolak prowadzi salę techniczno-gospodarczą, Ilona Buczyńska prowadzi salę doświadczania świata, Blanka Kalinowska opiekuje się salą garncarsko-ceramiczną, w zajęciach której uczestniczy Daria Maciąg.

Jak wspólnie przyznają - Nowe umiejętności są cenne. Pozwalają szerzej spojrzeć na materiał jakim jest szkło, to że można je łączyć z drewnem i metalem. Na pewno tę technikę będziemy stosować w przyszłej pracy.

Głównym celem pracowni szkła artystycznego w CSE Światowid jest przekazywanie wiedzy i umiejętności w taki sposób, by powstawały kolejne ośrodki. W programie szkolenia były sposoby rzeźbienia płyt wulkanicznych i z włókien szklanych, tak aby powstały z nich formy do uginania szkła, sposoby stosowania separatorów, stapiania fryt szklanych, zatapiania w szkle różnych materiałów, wycinanie kół i pasów, tworzenie biżuterii, lamp, sklejanie szkieł za pomocą lampy UV.