środa, 6 lipca 2022. imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Nietypowe regaty. Młodzi żeglarze ścigali się między mostami na starówce

2014-06-22 22:14:30 (ost. akt: 2014-06-23 08:35:00)

Autor zdjęcia: Krzysztof Polak

Młodzi żeglarze z pięciu klubów, w tym z Rosji i Białorusi, wzięli udział w regatach, jakie w sobotę (21.06) odbyły się na rzece Elbląg między mostami na starówce. - Regaty w centrum miasta to świetna forma popularyzacji tego pięknego sportu - przekonują organizatorzy zawodów, które odbyły się w ramach obchodów Dni Elbląga.

To nietypowe regaty, bo rozgrywane w centrum miasta na bardzo małym akwenie, z nurtem i bardzo nierówno wiejącym wiatrem. Ich organizatorzy: JachtKlub Elbląg oraz Stanica Wodna w Nadbrzeżu mieli na celu przybliżenie mieszkańcom Elbląga sportu żeglarskiego oraz zachęcenie do żeglowania najmłodszych jego mieszkańców.

Zgłoszono 23 młodych zawodników z pięciu klubów: UKS Tolkmicko, JachtKlub Krynica Morska, Szkoła Morska w Kaliningradzie, Szkoła Sportowa w Bałtijsku (obwód kaliningradzki) i Grodno–Azot (Białoruś). Cała flota startowała razem, wyniki następnie zostały sklasyfikowane na dwie grupy: starszą (dzieci w wieku 12-15 lat) oraz młodszą (dzieci w wieku 9-11 lat).
Przy niepewnej pogodzie rozegrano pięć wyścigów, dzięki którym wyłoniono zwycięzców. W ostatnim wyścigu spod burzowej chmury powiało bardzo mocno: kilkoro sterników i sterniczek zaliczyło wywrotki, jednak szybko potrafili „pozbierać się” i ukończyć wyścig nawet nie na ostatnim miejscu.

Żeglarstwo jest sportem, z którego dzieci czerpią dużo satysfakcji. Żeglarstwo to zabawa, sport towarzyski, który buduje silną psychikę, zaufanie do samego siebie, uczy respektu dla środowiska naturalnego. Jest sportem dzięki któremu nawiązuje się wiele wspaniałych przyjaźni, które pozostają na długie lata.

Podsumowując: regaty w centrum miasta to świetna forma popularyzacji tego pięknego sportu.
Jerzy Sukow

Wyniki pierwszych Dziecięcych Regat Między Mostami o Puchar Prezydenta Miasta Elbląg w klasie optimist.

Grupa A (12-15 lat):
1. Kondrus Ulyana (Grodno-Azot, Białoruś), 2. Muzyka Nazaryi (Grodno-Azot, Białoruś), 3. Danila Osminkin (Bałtijska Szkoła Sportowa, Rosja); (...); 5. Konrad Rygiel (UKS Tolkmicko)
Grupa B (9-11 lat)
1. Dmitrii Diakonov (Bałtyjska Szkoła Sportowa, Rosja), 2. Stepan Lavrov (Morska Szkoła Kaliningrad, Rosja), 3. Stanislav Shestakov (Bałtyjska Szkoła Sportowa, Rosja), 5. Wiktor Kaczorowski (UKS Tolkmicko)