Wtorek, 16 sierpnia 2022. imieniny: Joachima, Nory, Stefana

Na rowerze przez pięć województw

2014-06-30 14:02:20 (ost. akt: 2014-07-10 15:46:06)

Autor zdjęcia: arch. DE

Przy okazji oddania dla ruchu nadzalewowego odcinka drogi 503 - od granic Elbląga przez Kamionek Wielki, Suchacz, Kadyny, Tolkmicko do Pogrodzia, Jacek Protas, marszałek województwa podkreślił, że właśnie rozpoczyna się równie ważna dla rozwoju turystyki inwestycja: budowa trasy rowerowej, biegnącej przez pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie.


— Łącznie będzie to prawie 2 tysiące kilometrów ścieżek rowerowych. Szlak rozpoczyna się na granicy województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, w Kępinach Wielkich w gminie Elbląg i kończy się w Bieszczadach, z odgałęzieniem do świętokrzyskiego — przypomniał marszałek.


Marszałek poinformował też, że na Warmii i Mazurach realizacja projektu rozpoczyna się od Węgorzewa i Lelkowa. 


— Na pozostałe odcinki trasy jest już gotowa dokumentacja — zaznaczył marszałek. Zakładamy, że w naszym województwie roboty, w wyniku których powstanie 420 km nowych szlaków rowerowych, zakończą się w trzecim kwartale przyszłego roku. Przypominam, że obecnie na Warmii i Mazurach mamy mamy już prawie 5 tysięcy kilometrów ścieżek rowerowych.
Budowa całego szlaku pochłonie 274 mln zł (ok. 75 mln zł w województwie warmińsko-mazurskim). Dofinansowanie pochodzi z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej.


Szlak rowerowy pobiegnie od Kępin Wielkich przez Elbląg, Łęcze, Tolkmicko, Chojnowo, Frombork, Nową Pasłękę, Braniewo, Pieniężno, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Węgorzewo, Gołdap do granicy z województwem podlaskim w miejscowości Żerdziany (gmina Dubeninki). Do Elbląga rowerzyści wjadą od strony Bielnika ul. Radomską i Wybrzeżem Gdańskim, następnie przejadą przez most Wysoki i ul. Mostową, docierając do Starego Rynku i Bramy Targowej.

Potem szlak poprowadzi ich wzdłuż ul. Armii Krajowej, przez park Planty, ul. Grota Roweckiego i Park Traugutta, wzdłuż doliny Kumieli do ul. Spacerowej, Kościuszki, Chrobrego i Sybiraków do Bażantarni. Tam trasa przetnie drogę nr 504 i skieruje się do Jagodnika (gm. Milejewo) i Jeleniej Doliny.
gog

Źródło: Dziennik Elbląski