środa, 26 stycznia 2022. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

By senior mógł pozwolić sobie na więcej

2014-07-01 19:11:59 (ost. akt: 2014-07-01 14:08:25)


Starsi elblążanie zmagają się z wieloma problemami. Trudności z dostaniem się do lekarza, czy brak pieniędzy na podstawowe potrzeby to niektóre z nich. Lekarstwem przynajmniej na część ich bolączek może okazać się przyjęty właśnie "Program na rzecz osób starszych na lata 2014 - 2020".

Elbląscy radni jednogłośnie przyjęli Program dla seniorów, który porusza problemy zdrowia, opieki, aktywności i wizerunku elbląskich seniorów. Powstawał on od października ubiegłego roku. Był konsultowany również z samymi zainteresowanymi. Na tym etapie najczęściej wskazywano na problemy finansowe, z którymi borykają się seniorzy.— Większość z nas nawet nie ma szans aby uwzględnić w domowym budżecie wyjścia do teatru czy na koncert. Choć nie oznacza to, że nie mielibyśmy na to ochoty — podkreślali uczestnicy konsultacji.


Przedstawili również kilka ciekawych propozycji, w tym utworzenie centrum seniora, banku pracy dla seniorów oraz wprowadzenie zniżek na korzystanie z oferty kulturalnej czy bazy sportowej.
Przynajmniej część z propozycji znalazła się w programie. Jednak na realizację większości z nich starszym elblążanom przyjdzie poczekać. W przyszłym roku wprowadzona zostanie Elbląska Karta Seniora.

Ta, na podobnych zasadach jak Karta Dużej Rodziny, będzie pozwalała osobom starszym korzystać z licznych ulg. Przez najbliższe sześć lat wydawany będzie również "Informator dla seniorów". Od przyszłego roku systematycznie będzie się również zwiększała liczba miejsc w placówkach całodobowego pobytu.

Równie ważne, co zresztą podkreślali sami zainteresowani jest, zapewnienie opieki geriatrycznej. I w tej kwestii zaproponowano rozwiązania. Na nie jednak trzeba będzie jeszcze poczekać. Do końca 2016 roku na oddziałach internistycznych pojawią się miejsca z przedłużonym pobytem. Do końca 2018 w szpitalu miejskim powstanie poradnia i oddział geriatryczny.

Elbląska Rada Seniorów planuje również pozyskiwać rehabilitantów emerytów, którzy jako wolontariusze, będą pomagali osobom starszym. Samo Centrum Seniora ma powstać do 2020 roku.
Twórcy programu pomyśleli również o ofercie kulturalnej. Zaplanowano więc poszerzenie oferty Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych oraz większe wsparcie dla klubów i organizacji seniorskich.
naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB