Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

Celnicy zabierają, właściciele stawiają nowe



Autor zdjęcia: Karolina Krajewska

Elblążanie coraz chętniej grają na automatach.Ich właściciele liczą zyski i uruchamiają kolejne punkty. Problem jednak w tym, że w wielu przypadkach to nielegalny interes. Celnicy w tym roku zarekwirowali już ponad 150 maszyn bez koncesji. Jednak w miejsce przez nich zabranych szybko pojawiają się kolejne.



Na punkty z automatami do gier o niskich wygranych w Elblągu można natrafić praktycznie w każdej dzielnicy miasta. Czasami są to oddzielne lokale, czasami maszyny wciśnięte w kąt baru, czy sklepu. Zgodnie z prawem na każdą z nich trzeba mieć koncesję. Ich właściciele chyba jednak niewiele sobie z tego robią. Przypomnijmy. Gdy tematem zajmowaliśmy się w kwietniu, uzyskaliśmy informację o zarekwirowanych 62 automatach bez koncesji.

Dzisiaj ta liczba jest dużo większa. 

— W pierwszym półroczu elbląscy celnicy zatrzymali 154 nielegalne automaty do gry — mówi Anna Hatała-Wanat, rzecznik prasowy Izby Celnej w Olsztynie. — Tylko w czerwcu było ich 25. 
Od początku tego miesiąca skontrolowano już trzy kolejne lokale. Do magazynu trafiło 15 automatów. Celnicy działają więc aktywnie. Jednak w miejsce zabranych przez nich maszyn pojawiają się kolejne.

Tak na przykład było w punkcie przy ulicy 1 Maja, gdzie zarekwirowano dwa automaty.

— To była trzecia kontrola w tym punkcie — dodaje Anna Hatała-Wanat. — Urząd Celny w Elblągu postępowanie przygotowawcze zmierzające do ukarania właściciela. 
Za prowadzenie gier na maszynach niezgodnie z przepisami grozi wysoka grzywna lub pozbawienie wolności do 3 lat. Do tej pory jednak, żaden z właścicieli zatrzymanych w tym roku maszyn, nie poniósł kary. — O tym decyduje sąd. Postępowania w tych wszystkich sprawach jeszcze trwają — wyjaśnia rzeczniczka IC w Olsztynie. 

naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ja #2828144 | 159.205.*.* 1 gru 2019 23:45

  Adam Kozik właściciel wszystkich lokali z automatami w Elblągu

  odpowiedz na ten komentarz

 2. D... #1544012 | 178.37.*.* 13 lis 2014 10:24

  Bleeeeeeeeeeeeeeeee, ale propaganda... "Zgodnie z prawem na każdą z nich trzeba mieć koncesję" - tak się szczęśliwie dla operatorów automatów do gier składa, że to zdanie prawdziwe nie jest. Mówią i piszą o tym uczeni prawnicy z całego kraju - proponuję poszukać i poczytać wypowiedzi prof. Grabowskiej z Katowic, prof. Kruszyńskiego z Warszawy, prof. Kalinowskiego z Torunia, prof. Sobczaka z Sądu Najwyższego, dra Taborowskiego z Instytutu Nauk Prawnych PAN, dra Górskiego z Łodzi i bardzo wielu innych. Realnym problemem jest zatem nie to, że te automaty stoją, a tylko to, że mając nieskuteczne prawo Służba Celna próbuje je stosować, metodą "na rympał", narażając tym sposobem Skarb Państwa na odszkodowania, a funkcjonariuszy na odpowiedzialność karną za przekraczanie uprawnień. Ale co tam prawda, dla sprzyjającego władzy serwisu internetowego ma ona znaczenie trzeciorzędne. Nie chodzi przecież o informowanie czytelników, jak sprawy wygląda w rzeczywistości, tylko o kolportowanie w narodzie propagandy sukcesu głoszonej przez resort finansów ustami rzeczników prasowych Izb Celnych. Trzeba o tym pisać tym intensywniej, im bliże wybory... Wpadł ktoś z redakcji na pomysł podejść do takiego lokalu, nawiązać kontakt z operatorem i posłuchać, czemu nie specjalnie przejmują się oni nielegalnymi szykanami celników? Pewnie jakiś młody redaktorek wpadł, ale go starsi koledzy utemperowali, żeby się nie wyrywał, bo jeszcze dojdzie do prawdy niewygodnej dla słusznej linii politycznej wydawcy, prawda?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. spokojny #1437406 | 95.160.*.* 12 lip 2014 20:04

  Jakim trzeba być kretynem i frajeremaby dać się ogrywać cwaniakom.Nie mogę się nadziwić tym którzy z wypiekami na twarzy wrzucają swoją kasę do maszyny myśląc że coś wygrają.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. as #1437351 | 81.190.*.* 12 lip 2014 19:01

  Kwapę w Olsztynie sprawdźcie, ma kilka sklepów i w każdym automat. A przeszłość nieciekawa !

  odpowiedz na ten komentarz